Yatırım yapmaya başla!

Piyasalarda Beklenmedik Sonuç Görülmesi Halinde FED Planlananın Dışında Hareket Edebilir

Öngörülemeyen piyasalarda beklenmedik sonuçların meydana gelmesi halinde FED hamleleri yorumlanıyor, ayrıntılar şöyle;
Piyasalarda Beklenmedik Sonuç Görülmesi Halinde FED Planlananın Dışında Hareket Edebilir

FED yetkililerinin, Aralık ayında yapılacak olan toplantıda olası bir faiz artırımı yapılıp yapıp yapmayacağı tartışılıyor. Bidiğimiz üzere Powell daha önceki konuşmasında Aralık ayında olası bir faiz artırımı sinyali vermiş daha sonraki güvercin tutumları ile bu algıyı kırmıştı. Aralık ayındaki toplantı sonucu 2019 yılı faiz artışlarına ışık tutabilecek nitelikte değerlendiriliyor.

Son görüşmeler ve kamuoyu açıklamalarına göre, yetkililer hala kısa vadeli faiz oranlarının 2019 yılında daha yüksek olacağını düşünüyor. Ancak, referansları artırdıkça, ne kadar hızlı hareket edecekleri veya ne kadar ilerlemeleri gerekeceğinden tam olarak emin olamıyorlar. Hali hazırda yapmış oldukları hamleler ekonominin gösterdiği reaksiyonları değerlendirmek ve sakin ama istikrarlı çözümler geliştirmek istiyorlar.

Öngörülemeyen Piyasalar Sorun Oluşturuyor

Ön Görülemeyen Piyasalar Sorun OluşturuyorSon zamanlardaki finansal hareketlerin geçmişe kıyasla daha kısıtlı öngörülebildiği belirtiliyor. Bu bağlamda hamlelerin nasıl uygulanacağı konusunda önümüzdeki haftalarda piyasanın sergilediği tavır ve FED toplantısı sonrasında sergilenecek yansımanın önemli olduğu vurgulanıyor.

Son görünümün piyasalarda yorumu FED’in 2016’dan bu yana en yükse seviyelere ulaştığı için geri adım atacağı yönünde. Yakın zamanda gerçekleşecek olan görüşmelere ve açıklamalara olan bakışta faiz artışına ara verileceği yönündeki düşünceler daha ağır basıyor. 

Birbiri ile Çelişen Veriler Değerlendirildi

Reel Sektör Somut Verileri ve Açıklanan Veriler ÇelişiyorPiyasadaki son zamanlardaki durgunluk, FED’in ABD ekonomisinin güçlü ve işsizlik oranının düşük olmasıyla sağlam bir zemin üzerinde olduğu görüşüyle pek uyuşmuyor. Ancak enflasyonun son aylarda yumuşamış olması ve düşen petrol fiyatlarının daha da gerilemesi FED’in ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için oranları artırmaya yönelik aciliyet duygusunu azalttı.

Büyüme ve enflasyon verisinde beklenmedik sonuçlarla karşılaşılması halinde FED’in planlanandan daha ileri gitmeye karar verebileceği yorumlanırken, güncel şartlar aydınlık bir odada aniden ışıkların söndürülmesi ile yaşayan kimse üzerinde gözlemlenecek temkinli ve yavaş hareket etme yani dikkatli ve hissiyatlı hareketlerle betimlendi.

Küresel Borsa Endekslerinde Görünüm

Dünya Borsalarında Oluşan GörünümlerWall Street borsa endekslerine haftanın son işlem gününde baktığımızda, BIST 100 son işlemlerini yukarı doğru destekleyen pozitif bir açılış yaptıklarını kaydediyoruz. Endekslerde bu hafta görülen vadeli taraftaki sert satışlar kaynaklı geri çekilmeler hafif toparlanmalar kaydetmişti.

7 Aralık Cuma gününde Asya, Avrupa ve Türkiye piyasalarında görülen olumlu tablolar önümüzdeki hafta başına güzel bir miras bıraktığı yönünde yorumlanabilir.

Piyasa hareketlerinde görülen yeşil tablo; Dow Jones 24.971,37, Nasdaq 7.200 ve S&P 500 endeksi 2.697,96 seviyelerinde gözlemleniyor.

Asya tarafına baktığımızda diğer endekslere ters orantılı hareket eden Hang Seng tarzını bozmayan görünümü ile değer %0.35 değer kaybederken, Nikkei 225 %0.82 ve KOSPI %0.34’lük primlenme sergiliyor. Avrupa finansallarında DAX %0.90, FTSE 100 %2.14 ve CAC 40 %1.79’luk değer artışları gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum