Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Philips 3Ç21 Bilançosunda Düşük Kazanç Açıklarken Hisseler Negatif

2021’nin ikinci çeyreğinde de beklenti üstü bilanço açıklayan Philips, üçüncü çeyrekte hayal kırıklığı yarattı.
Philips 3Ç21 Bilançosunda Düşük Kazanç Açıklarken Hisseler Negatif
Son Güncelleme: 
Yorum

Hollanda merkezli önde gelen elektronik şirketi Philips, bugün yayımladığı üçüncü çeyrek bilançosunda beklentilerin altında kaldı.

Solunum cihazlarının büyük oranda geri çağrılması ve küresel bir elektronik bileşen sıkıntısı üçüncü çeyrek kazançlarına darbe indirdiği için 2021’de satış ve kâr büyümesi görünümünü de düşürdü.

Hisseler açılış öncesinde düşerken negatif bir seansa işaret etti.
Philips Yüzde 3 Ekside
KAYNAK: MarketWatch

Zaten PHG kodlu hisse senetlerinin genel performansı da negatif bölgede duruyor. Bir ayda yüzde 4’ün üzerinde düşen hisselerin 3 ayda yüzde 3 düşerken yıl başından bu yana yüzde 17,7 değer kaybettiği görülüyor. Bir yılda ise yüzde 10’a yakın ekside duruyor.

Kazanç bilançosuna göre Temmuz-Eylül döneminde karşılaştırılabilir satışlar, Philips’in dört milyona kadar solunum cihazı ve ventilatörünü geri çağırmasıyla geçen yıla göre yüzde 7,6 düştü.

Faiz, vergi ve amortisman öncesi düzeltilmiş kazançlar (FAVÖK) üçüncü çeyrekte yüzde 25 düşerek 512 milyon euroya geriledi.

Küresel tedarik zinciri sorunları nedeniyle geliri de düşük olan Philips’in İcra Kurulu Başkanı Frans van Houten durumu şöyle anlattı: “Tedarik zinciri oynaklığı küresel olarak yoğunlaştı. Bu olumsuz rüzgarın dördüncü çeyrekte de devam etmesini bekliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu