Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pfizer/BioNTech Aşısının Asya Pazarındaki Payının Azalması Hisseleri Olumsuz Etkiliyor

Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı, Hindistan’dan sonra Tayvan pazarını da kaybetmek üzere. Şirket hisseleri kapanışta değer kaybederken açılış öncesinde de düşüşler sürüyor.
Pfizer/BioNTech Aşısının Asya Pazarındaki Payının Azalması Hisseleri Olumsuz Etkiliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Elde edilen bilgiye göre, Tayvan BioNTech aşı anlaşmasının askıya alındığını bildirdi. Pfizer/BioNTech’in aşısıyla ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde de Asya’nın en büyük nüfusuna sahip Hindistan’a girme şansını kaybetmesine yönelik bir gelişme olmuştu. Her iki firmanın borsadaki hisseleri negatif performans sergiliyor.

Nasdaq Borsası’nda işlem gören BioNTech SE (BNTX) hisseleri, Salı günü %2,71 düşüşle kapandı.
BioNTech Hisseleri Değer Kaybediyor
Kaynak: MarketWatch

114,38 dolardan kapanan ilaç şirketinin hisseleri açılış öncesi işlemlerde de değer kaybetmeye devam ediyor. Salı günü 112,55 – 117,82 geniş bandında hareket etti. Firmanın hisseleri coronavirüs aşı çalışmaları ile yıllık bazda %271 değer kazandı.

Reuters’ta yer alan habere göre Tayvan 5 milyon BioNTech Covid-19 aşısı satın alma için yapılan anlaşmayı askıya aldı. Yapılan açıklamalarda Çin’in doğrudan etkisinden söz edilmese de ardında siyasi bir müdahale olduğundan şüphe ediliyor.

Tayvan ile Çin anakara yönetimi arasında daha önce de salgın konusunda gerilim yaşanmıştı. Tayvan, Çin’i yeterince şeffaf olmamakla suçluyor. Tayvan Sağlık Bakanı Chen Shih-chung, şu an söz konusu aşı anlaşmasının tamamen iptal olmadığını, sadece beklemede olduklarını söyledi.

Bu arada BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, virüsün uzun bir süre daha bizimle birlikte olacağını ve gelecek 10 yılın oldukça zor geçeceğini söyledi. Aşı dağıtımında eşitlik vurgusu yapan Şahin, düşük ve orta gelirli ülkelerin aşıya erişim ve nakliye gibi sorunları olduğuna dikkat çekti.

New York Borsası’nda işlem gören Pfizer Inc. (PFE) hisseleri ise Salı günü %0,09 düşüşle kapandı.
Pfizer Hisseleri Değer Kaybediyor
Kaynak: MarketWatch

Gün içerisinde 34,56 – 34,84 arasında hareket eden Pfizer hisseleri, kapanışta 34,69 dolar seviyesini kaydetti. Açılış öncesi işlemlerde de kayıplarını sınırlı da olsa devam ettiriyor. Şirketin hisseleri yıllık bazda %5’e yakın değer kaybetti.

Hindistan sağlık yetkilileri geçtiğimiz günlerde Pfizer/BioNTech aşısının, kendi kurumları tarafından denenmesini talep etti. Fakat ilaç şirketlerinin buna uymadığı aktarıldı. Böylelikle söz konusu aşıların Asya kıtasının en kalabalık ülkesinde uygulanma ihtimali neredeyse sıfıra indi.

AstraZeneca’nın, ülkesinde 100 milyon doz aşı üretimine onay veren Hindistan’ın komşularına da ücretsiz aşı yolladığı biliniyor. Maldivler, Bangladeş, Seyşeller, Sri Lanka, Afganistan ve Myanmar gibi ülkelere ücretsiz aşı tedariki sağlayan Hindistan, Pakistan’a yardımda bulunmayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu