Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Anlaşması Petrolü 65 Dolara Çıkararak, 3 Ayın Zirvesine Taşıdı

Trump’ın 15 Aralık tarifelerini durduran ticaret anlaşmasını onaylaması petrol fiyatlarını desteklerken, son 3 ayın en yükseği kaydedildi.
Ticaret Anlaşması Petrolü 65 Dolara Çıkararak, 3 Ayın Zirvesine Taşıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasında bir buçuk yılı aşkın bir zamandır devam eden ticaret savaşında dün önemli bir adım atıldı. ABD Başkanı Donald Trump, birinci aşama ticaret anlaşmasına onay verdiğini duyurdu. Söz konusu anlaşma Çin’in ABD’den gelecek yıl 50 milyar dolarlık tarım ürünü alması karşılığında, ABD’nin 15 Aralık tarifelerini erteleme esasına dayanıyor.

Bu gelişme piyasalardaki etkisini anında gösterdi. Altın fiyatları ticaret iyimserliğinin artması ve piyasadaki gerilimin şimdilik azalmasıyla gerilerken, petrol fiyatları 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Brent petrolün varili ticaret anlaşması ile 64,71 dolara kadar ulaştı.

Petrol Fiyatları YükseldiFiyatlar Perşembe günü 63,93 dolardan açıldıktan sonra gün boyu yatay bir seyir izledi. Uzmanlar Çarşamba günü FED’in faiz değişikliğine gitmemesinin doları zayıflattığını belirtti. Bunun da dolar endeksli petrol fiyatlarında talepte artış olması sebebiyle yükseliş sağladığını aktardı.

Ek olarak ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından stok verileri de yükselişi destekleyen diğer faktör oldu. Açıklanan verilere göre ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 0,8 milyon varil artışla 447,9 milyon varile yükseldi. Piyasanın beklentisi 2,8 milyon varil düşüş olması yönündeydi.

Bu sabah Trump’ın ticaret anlaşmasının birinci kısmını onaylamasıyla yükselişi hızlanan Brent petrolün varili TSİ 10:07’de 64,68 dolardan işlem görüyor. Analistler 64,05 – 64,13 arasını direnç, 63,89-63,97 arasını destek seviyeleri olarak izliyor.

Ocak vadeli WTI petrol kontratları yüzde 0,6’ya yakın artışla 56,61 dolara kadar yükseldi.

Ham Petrol Geçtiğimiz hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkeler günlük üretim kısıntısını 500 bin varil daha artırma konusunda mutabakata vardı. Bunun yanında Suudi Arabistan gönüllü olarak 400 bin varil daha kesinti yapacağını açıkladı.

Bu gelişme küresel talep görünümünü etkilerken ham petrol fiyatları yükselişe geçmişti. Dün Trump’ın kısmi ticaret anlaşmasını onaylamasının ardından ise son üç ayın zirvesine ulaştı. Ham petrolün varili şu dakikalarda 59,52 dolardan işlem görüyor.

Ham Petrol Fiyatları için Tıklayın 

Stratejist Stephen Innes, fiyatlarda şu anda çok büyük sıçrama olmamasını riskli ortamın bir göstergesi olarak yorumlarken, “Mevcut ticaret anlaşmasının büyük bir ihtimalle talepteki bozulmayı sınırlayacak olmasına karşın 2020 başında fazla arz bulunan piyasayla mücadelede yeterli olmayabilir.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu