Yatırım yapmaya başla!

Petrol Stok Verileri 80 Yılın Zirvesine Tırmandı

Petrol Stok Verileri 80 Yılın Zirvesine Tırmandı

Petrol yeni işlem haftasının ilk günlerinde hatırlanacağı üzere küresel hisse senetlerinin tırmanışının ardından düşüşe geçmişti. Küresel hisse senetleri istihdam verileri sonrası yaşadığı düşüşlerin ardından merkez bankalarından gelen açıklamalardan destek bulmuş ve yükselişe geçmişti. Petrol ise küresel çapta değer kazanan hisse senetleri ve doların etkisiyle değer kayıpları yaşamıştı. Ancak OPEC ülkeleri ve Rusya arasında iki gün önce oldukça önemli bir toplantı gerçekleşti. Bilindiği üzere OPEC’in üretim kotasını kaldırmasıyla birlikte küresel arz fazlasının halim olduğu ortamda petrol, son iki yıldır büyük değer kayıpları yaşıyor.

OPEC ve Rusya gerçekleştirmiş olduğu toplantıda stok fazlasından dolayı, üretimi Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı aldılar. Bu karar petrol de olumlu etki yaratmıştı. Dün ise İran, Irak ve Venezuela bir araya geldi. Uzmanlar, İran’ın tavrının petrolün önümüzdeki günlerde izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak belirleyici faktör olabileceğini söylemişlerdi. İran toplantının ardından, üretimi Ocak seviyesinde dondurma kararını destekleyeceğini duyurmuştu. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte petrol, kazanımlarına devam ediyordu. Ancak bugün açıklanan stok verileri bu tırmanışın sonlanmasına neden oldu.

Stoklar 504 milyon varile tırmandı!

Bugün ABD’de haftalık petrol stok verileri açıklandı. Bilindiği üzere stok verileri her hafta yükseliyor. Bu defa ise stok verilerinin açıklanmasından sonra oldukça negatif bir tablo ortaya çıkmış durumda. Bunun nedeni ise ABD petrol stoklarının şu anda bulunduğu noktanın yaklaşık 80 yılın en yüksek seviyelerinde olması. Böylelikle petrol stokları son 80 yılın zirvesini görmüş oldu. Resmi verilere göre petrol stokları, 504 milyon varile ulaşmış durumda. Uzmanlara göre, stok verilerinin bu denli yükselişi petrolde yeni bir tabanın görülmesine neden olabilir.

“Yükseliş potansiyeline yönelik sınırlar var”

Sydney’de CMC Markets Baş Stratejisti Michael McCarthy, ABD’de açıklanan stok verileri ve petrolün seyir tablosuyla ilgili olarak görüş bildirdi. McCarthy, yaptığı değerlendirmede stok verilerinin hızla artmaya devam ettiğini ve bu durumun petrol piyasaları açısından tedirginlik yarattığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise McCarthy, yalnızca fiyatlara yönelik aşağı yönlü baskının bulunmadığını belirterek; aynı zamanda yükseliş potansiyeline yönelik sınırlarında olduğunu ifade etti.

Petrol piyasasında ise durum bugün şöyle seyrediyor;

Avrupa göstergesi olan Brent petrolü, ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde yüzde 1.6 oranında düşüş yaşadı. Yaşanılan bu düşüşle birlikte Brent petrol varil başına 33,74 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ayrıca fiyatlar bu işlem haftasında yüzde 1.9 oranında tırmanmış durumda bulunuyor.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) ise bugünkü işlemlerde Nymex piyasasında 42 sent düştü. Bu düşüşle birlikte WTI varil başına 30,48 dolar seviyelerine kadar gerilemiş durumda bulunuyor. WTI fiyatları ise bu haftaki işlemlerde yüzde 3.5 oranında değer kazandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum