Yatırım yapmaya başla!

Petrol Piyasası OPEC ve Ticaret Savaşının Gölgesinde Dalgalanmaya Devam Ediyor

Petrol fiyatları ticaret savaşı, OPEC üretim belirsizliği ve ABD petrol üretimi ile dalgalanmaya devam ediyor. Yılın son işlem gününde petrol piyasasında son durum şöyle…
Petrol Piyasası OPEC ve Ticaret Savaşının Gölgesinde Dalgalanmaya Devam Ediyor

Petrol piyasası 2018 yılını kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor. FED, OPEC üretim kısıntısı ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına yönelik belirsizlik fiyatlarda sert iniş-çıkışların yaşanmasına sebep oluyor. Söz konusu sebeplerden dolayı risk varlıklarından çıkışlar 2014 yılından bu yana en büyük çeyrek dönem kaybına hazırlanırken, bu durum petrol fiyatları üzerinde de baskı yaratıyor.

Petrol, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarında bazı ülkeleri muaf tutacağına dair açıklamasının ardından Ekim ayında dört yılın zirvesini görmüştü. Ancak fiyatlardaki sert düşüşler petrolün ayı piyasasına girmesine sebep oldu.

OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarının ABD’deki üretim artışı dengeleyemeyeceğine dair beklenti petrolü aşağı çekiyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta %2,4 yükseldi ve dünkü %3,5’lik kaybının bir kısmını geri aldı. Az önce saydığımız sebepler petrolün volatilite göstergesinin son üç ayda %110 artmasına neden oldu. Öyle ki, sadece bu hafta içerisinde %6,7 oranında düşüş, %9 oranında artış gerçekleştirdi.

Mizuho Securities Co. Analisti Makiko Tsugata; petrol piyasasının hisse senedi ve tahvil piyasaları ile birlikte ABD-Çin ticaret savaşı dahil risklerden dolayı 2019 yıllında yüksek volatilite ile karşılaşmasını beklediğini söyledi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında 1,09 dolar yükselerek varil başına 45,70 dolara yükseldi.

Kontrat dün 1,61 dolar düşerek 44,61 dolardan işlemleri tamamladı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %33 üstünde oldu. Şubat vadeli Brent petrol ICE Futures Europe piyasasında 1,02 dolar yükselerek varil başına 53.18 dolar oldu. Mart vadeli kontrat ise 1,04 dolar artarak 53,77 dolara çıktı. TSİ 10:00 ham petrol varil başına 45,58 dolardan, Brent petrol ise 53,25 dolardan işlem görüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, petrole alternatif önerilerde bulundu.

Petro fiyatlarının sadece Orta Doğu’daki ülkeler ve Rusya tarafından belirlenemeyeceği bir döneme girdiğini söyleyen Birol, 2020 yılında ABD’nin toplam petrol üretiminin hemen hemen Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimine eşit olacağını belirtti. Bu durumun ise piyasadaki tüm dengeleri tamamen değiştireceğini yorumladı.

Fiyatlarda ciddi anlamda bir düşüş olduğunu ve kısa zamanda hızlı bir yükseliş beklemediği söylemini yineledi. Fiyatların Ekim ayının başlarında 86 dolar seviyesindeyken petrol arzlarının artırılması yönünde yapılan çağrıların büyük yankı uyandırdığını, bu sebeple fiyatların 53 dolara kadar gerilediğini dile getirdi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji teknolojileri tecrübe ve yatırım anlamında ihracatçı rol oynayabileceğini ifade etti.

Yenilenebilir enerji kaynaklı üretim yapılarak çevreye olan zararların en aza indirilmesi, bunun yanında enerji kullanımında dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini vurguladı. YEKA projelerinden tecrübe kazanıp bunu belli bir seviyeye çıkarmayı başardığımızda, Türkiye konusunda önemli bir ihracat ürünü olabileceğini anlattı. Birol, Orta Doğu’dan ülkemize doğal gaz ve petrol gelirken bizde de oraya yenilenebilir enerji gidebileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum