Yatırım yapmaya başla!

Petrol Hangi Nedenden Kazancını Genişletiyor?

Petrol Hangi Nedenden Kazancını Genişletiyor?

Petrol varil fiyatları, küresel arz fazlası endişesiyle birlikte kayıplarını yeni yıldan bu yana derinleştirmekteydi. Hatta petrol varil fiyatları son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar gerilemişti. Ancak geçtiğimiz hafta merkez bankalarının piyasalara teşvik söylemleri neticesinde yükselişe geçen hisse senetleriyle petrol de tırmanışa geçmişti. Petrol geçtiğimiz haftanın sonlarına doğru yaşadığı değer kazancını bu haftaya da taşımayı başardı. New York’ta vadeli kontratlar yüzde 0.8 oranında yükseldi. Avrupa göstergesi olan Brent petrol yüzde 1.6 oranında yükselerek 32.69 dolar seviyelerine kadar tırmanırken, Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında bugün yüzde 1.4 oranında yükselerek 32.64 seviyesine kadar tırmandı.

“Fiyatların normalleşmesi üç yıl kadar sürebilir”

Bank of Montreal CEO’su William Downe, Davos’ta petrolün seyir haritasıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Downe, son 12 yılın ardından petrol fiyatlarının 30 doların altına kadar gerilemesi sonrasında tekrar yükseliş trendine girmesinin ardından, petrol varil fiyatlarının normalleşmesinin üç yıl kadar sürebileceğini söyledi. Ayrıca Downe, önümüzdeki günlerde petrol fiyatlarının hızlı bir yükseliş ihtimalinin ise çok düşük olduğunu ifade etti.

“Uzun vadeli aşağı yönlü trend hala sürüyor”

Sydney’de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, petrolün yaşadığı değer kazanımlarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. McCarthy, petrolde alımların bir kere başlamasından sonra hızla artış gerçekleştiğini vurguladı. Ancak McCarthy petrolde uzun vadeli aşağı trendin hala sürdüğünü söyledi. Ayrıca McCarthy, aşağı yönlü trendin kırılana kadar piyasaların temkinli olması gerektiğini ifade etti.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Mart Vadeli Brent Petrolü, ICE Futures Europe piyasasında bugün yüzde 1.6 oranında yükseliş gerçekleştirdi. Bu yükselişle birlikte Brent petrolü, varil başına 32.69 dolar seviyelerine kadar tırmanmış oldu. Ayrıca Brent petrolü, Cuma günü 32.18 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında yüzde 1.4 oranında yükseldi. Böylelikle Batı Teksas petrolü varil başına 32.64 dolar seviyelerine kadar tırmanmış oldu. Ancak bu tırmanışın ardından, Hong Kong saati ile 13:25’te WTI 32.47 dolar seviyelerinde sabitlendi. Ayrıca WTI, Cuma günü 32.19 dolar seviyelerine kadar tırmanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum