Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatlarına İran Darbesi!

Petrol Fiyatlarına İran Darbesi!

Petrol fiyatları tam 13 yılın ardından ilk kez 28 dolar seviyelerine kadar düşmüş durumda. Petrol böylelikle yaşadığı düşüşü üçüncü haftaya genişletmeye hazırlanıyor. Vadeli petrol kontratları bugün Londra’da %4.4 oranında düşüş yaşadı. Yaşanılan bu düşüş ile petrol 13 yılın en düşük seviyelerine gerilemiş oldu. Petrol varil fiyatlarının 2003 yılından bu yana ilk kez bu seviyelere kadar gerilemesinin ise en önemli nedeni, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) üretim kotasını kaldırması olmuştu. Kaldırılan üretim kotası sonrası oluşan küresel arz fazlası endişesi ile petrol kayıplara başlamıştı. Küresel arz fazlasının oluştuğu piyasada bu hafta sonu oldukça kritik bir karar verildi. Bilindiği üzere İran’a yönelik bazı yaptırımlar bulunmaktaydı. Hafta sonu alınan karar doğrultusunda İran’a yönelik uygulanan yaptırımların kaldırılmasına karar verildi.

“Aşırı arz petrol fiyatları üzerinde negatif yönlü baskı oluşturuyor”

Sydney’de CMC Markets Baş Analisti Ric Snooper, 2003 yıllından bu yana petrol fiyatlarının 28 dolar seviyelerine kadar gerilemesi ile ilgili görüş bildirdi. Snooper, petrol fiyatları üzerinde piyasada oluşan aşırı arz fazlasından dolayı negatif baskı olduğunu savundu. İran’a yaptırımların kalması ile ilgili de konuşan Snooper, İran’a yaptırımların kaldırılmasının önümüzdeki haftalarda piyasalar için kilit odaklanma noktası olacağını ifade etti.

İran, günlük 500,000 varil petrol ihraç etmeyi hedeflediğini duyurdu…

Geçen haftadan bu yana herkesin gözü hafta sonu İran’ın yaptırımlarına yönelik alınacak karara çevrilmişti. Küresel piyasalar, İran’a yönelik yaptırımların kalkmasının ardından düşük seviyelerde seyir eden petrolün, ihracata güçlü bir ülkenin de katılımıyla birlikte yeni seyir tablosu üzerinde endişeler sürmekteydi. Hafta sonu gelen karar Tahran’da büyük bir sevinç ile karşılandı. Artık İran’a yönelik petrol ihracatını kısıtlayan yaptırımlar kaldırılmış oldu. Bu karar ile İran’lı yetkililer petrol pazarına günlük 500,000 varil petrol ihracatını hedeflediklerini bildirdiler.

İran’ın bu açıklaması ile küresel petrol piyasalarında ise tedirginlik giderek arttı. Yaşanan tedirginliğin nedeni ise; mevcut durumda küresel arz fazlasının bulunmasının etkisi ile petrolün varil fiyatının son 12 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş olması. İran’ın günlük 500,000 varil petrol ihracatını hedeflediğini duyurması ise küresel petrol piyasalarında varil fiyatlarının 25 dolar ve altına doğru çekileceğine yönelik görüşlerin kuvvetlenmesine neden olmuş durumda.

Ayrıca Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi, İran’a yönelik uygulanan yaptırımların kaldırılması ile ilgili olarak açıklama yaptı. Naimi, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının oldukça önemli bir karar olduğunu belirterek; bu kararın petrol fiyatlarının artacağını ve üretici ülkelerin arasındaki işbirliklerinin istikrarlı bir şekilde süreceğini ifade etti.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Mart vadeli Brent petrolü, Londra piyasasında bugün 1.27 dolarlık düşüş yaşadı. Brent petrolü bu düşüş ile varil başına 27.67 dolara kadar geriledi. Bu gerilemenin ardından Brent petrolü Hong Kong saati ile 09:24 sularında 25.58 dolar seviyelerine kadar geriledi. Şubat Vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında bugün %3.6 oranında düşüş yaşadı. WTI yaşadığı bu düşüş ile varil başına 28,36 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum