Paylaşım

Petrol Fiyatları OPEC’in Üretim Kısıntılarına Uyumu ile 66 Dolara Yükseldi


 

Brent petrol fiyatları, OPEC'in daha önceden kararlaştırıldığı gibi üretim kısıntılarına uyumu ile 66 dolara kadar yükseldi. İşte detaylar...

Petrol fiyatları, OPEC’in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu) ve ortaklarının taahhüt ettikleri üretim kısıntıları anlaşmasına uyumu ile varil başına 66,64 dolara yükseldi.

Küresel arz fazlasını üretim kısıntıları yoluyla azaltmaya çalışan OPEC ve ortaklarının, Şubat ayında üretim kısıntılarına %138 oranında uyum gösterdiği bildirildi. Petrol fiyatları söz konusu gelişmenin ardından, son dört seansta hareketini ilk kez yukarıya çevirdi.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında, dün önce %0,5 düştü, hemen ardından %0,4 artış kaydetti.

Brent petrolün varil fiyatı haftaya 66,37 dolardan başlamıştı. Bu sabahki işlemlere ise 66,09 dolardan start verdi. Saat 11:30 itibariyle Brent petrolün varil fiyatı 66,64 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas türü ham petrol ise aynı dakikalarda 62,23 dolarda seyrediyor.

ABD’de ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 3,4 milyon varil arttığı tahmin ediliyor. Rekor seviyelere çıkan ham petrol üretiminin yanında artan stoklar, OPEC ve ortaklarının küresel stokları beş yılın ortalamasına düşürme hedefine ulaşabilmek adına, 2019 yılına kadar üretim kısıntılarına devam etmesi bekleniyor.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, petrol piyasasında istikrarın yavaş yavaş sağlandığını gördüklerini söyledi.

Azerbaycan’da katıldığı bir toplantıda konuşan Barkindo, 2018 yılı içerisinde petrol piyasasındaki istikrarın yeniden sağlanmasını beklediklerini, ancak küresel petrol stoklarının halen 5 yıllık ortalamanın üzerinde olduğunu dile getirdi. Barkindo; Brent petrolde 66,81 – 67,31 dolar aralığının direnç, 65,81 – 66,31 dolar aralığının ise destek seviyeleri olarak izleneceğini belirtti.

Tokyo’da Rakuten Securities Inc. Analisti Satoru Yoshida, ABD kaya petrolü üretiminin petrol fiyatındaki yükselişi dizginlediğini söyledi.

Buna rağmen petrol piyasasının halen çok güçlü olduğunu belirten Yoshida, fiyatların bazı nedenlerden dolayı düşüş göstermesine rağmen destek alımlarının geldiğini ve hızlı bir yükseliş kaydettiğini söyledi.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında 25 sent yükseldi.

Kontrat dünkü işlemlerde 28 sent düşüşle günü 62,06 dolardan tamamlamıştı. Mayıs kontratı ise 18 sent yükselerek 62,31 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %36 altında geldi. Mayıs vadeli Brnet petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, dün 66,32 dolara çıkarken, bugün yükselişini biraz daha hızlandırdı ve varil başına 66,64 dolara kadar tırmandı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın