Paylaşım

Petrol Düşüşü Tam Gaz Sürüyor!


 

Petrol ABD’li üretici şirketlerin sondaj çalışmalarını artıracağına dair verdiği işaretler üzerine düşüşe geçti. Petrol piyasasındaki gelişmelerde son durum ise şöyle;

Petrol, Mart ayından bu yana ilk kez düşüş kaydetmeye hazırlanıyor. Bu durum üzerinde ise ABD’li şirketlerin sondaj çalışmalarını artırma söylentileri etkili oldu.

Petrol vadelileri New York’ta % 0.6’lık bir gerileme kaydetti. EOG Resources Inc. tarafından yapılan açıklamada, fiyatların varil başına 65 dolarda dengelenmesi ile birlikte sondaj çalışmalarının artırılmayı planlandığı belirtildi.

İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh yaptırımların kaldırılması durumunda, ülkenin 10 gün içerisinde üretime geçeceğini belirtti.

ABD’de hizmet veren sondaj kuleleri sayısı 2010 yılının Eylül ayından bu yana en düşük seviyelere ulaşmıştı. Mart ayında ise son 6 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından % 36 oranında bir toparlanma kaydetti.

Frankfurt’taki Commerzbank AG emtialar araştırma direktörü Eugen Weinberg petrolün durumuyla alakalı olarak şu yorumda bulundu, “Petrol piyasası arka planda yatırımcıların gelişmeleri boğa piyasası olarak yorumlanması ile oldukça kuvvetli bir artış ivmesi gösterdi. Şimdiki fiyat artışları düzeltilmiş değil ve arz fazlası sürdüğü müddetçe uzun vadede üreticilerin zararına olacaktır.”

Haziran vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 38 sent geriledi ve varil başına 58.56 dolara geldi. Tüm kontratlarda fiyatlar bu hafta % 0.7’lik bir gerileme kaydetti.

Haziran vadeli Brent Petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsası’nda varil başına 65.42 dolar oldu. Avrupa göstergeli Brent ile WTI arasında 1 Mayıs’ta 7.31 olan fark, 6.66 dolara indi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın