Yatırım yapmaya başla!

Petrol Arzı 85 Yılın Zirvesini Gördü

Petrol Arzı 85 Yılın Zirvesini Gördü

Uluslararası Enerji Ajansı‘na göre; ABD‘de geçtiğimiz son dört haftada ham petrol stokları 22 milyon 600 bin varil arttı. Bu artışla birlikte petrol stoku toplamda 477 milyon varile çıktı. Ulaşılan bu seviye ile petrol stoklarında son 85 yılın zirvesi görüldü. Artan arz ise petrol fiyatlarının aşağı yönde hareket etmesine neden oldu.

Aralık vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde 65 sent değer kaybetti ve 43,33 dolardan işlem gördü. Kontrat Pazartesi günü 43,98 dolar seviyesindeydi. Vadelilerin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %24 üzerinde kaldı. Aralık vadeli Brent petrol kontratı da değer kaybetti, 47 sent azalarak 47,07 dolara indi.

New York merkezli Citi Futures Perspective’nin Enerji Analisti Tim Evans; “ABD sondaj ve üretimindeki düşüş, dünya pazarı şöyle dursun; ABD pazarını bile yeniden dengelemek için yeterli değil. İhtiyacın olmayan milyon varil petrolü stoklamak için gerçekten ne kadar para ödemeyi göze alabilirsin?” dedi.

Öte yandan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, ham petrol depolama kapasitesinin eksikliği, petrol fiyatlarını baskılayabileceğini bildirdi. Goldman Sachs “Yeni Petrol Düzeni” adıyla yayınladığı raporda, ABD ve Avrupa rafinerilerindeki depolama kullanımının tarihteki en yüksek seviyeye yaklaşmasının ve petrole olan arzın azalmasının fiyatlarda düşüşe sebep olacağının uyarısını yaptı.

Yayınlanan raporda buna benzer durumların 1998 ve 2009 yıllarında da yaşandığını, o zaman da petrol fiyatlarının sert bir şekilde düştüğü belirtildi.

Petrolle ilgili diğer bir haber ise şöyle; Abu Dhabi Ekonomik Kalkınma Bölümü Başkanı Ali Al Mansoori, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nda (OPEC) verdiği mülakatta, fiyatların 45 dolar ile en dibi gördükten sonra gelecek yıl 60 dolara çıkabileceğini söyledi.

Al Mansoori, petrol fiyatlarının 50 dolara düşmesinin dünya için bir hediye olduğunu ancak; 70-80 dolara çıkmasını istediklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum