Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol 15 Ayın Zirvesine Nasıl Tırmandı?

Petrol piyasasına dair son gelişmeleri bir araya topladık. İşte güncel veriler...
Petrol 15 Ayın Zirvesine Nasıl Tırmandı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasında, bu işlem haftasında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Hatırlanacağı üzere Cezayir’de gerçekleşen olağanüstü OPEC toplantısında, petrol üretimini sınırlama konusunda önemli adımlar atılmıştı. Ancak bu adımların, bir resmiyete kavuşup kavuşmayacağıyla ilgili piyasada net bir hava oluşmamıştı. Cezayir’de alınan kritik kararın detaylarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yeni işlem haftasında da petrol piyasasını derinden etkileyen oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Bilindiği üzere dünyanın gözü, geçen gün başlayan 23. Enerji Zirvesi’ne çevrilmişti. İstanbul’da gerçekleştirilen zirveye, Rusya ve Suudi Arabistan damgasını vurdu. Petrol denilince akla gelen ilk ülkelerden olan Rusya ve Suudi Arabistan, petrol üretiminin sınırlandırılması konusunda “işbirliğine hazır olduklarını” dile getirdiler.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından vadeli petrol kontratları, New York’ta geçen günkü işlemlerde yüzde 3,1 oranında değer kazanmayı başardı. Böylelikle petrol, son 15 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Bugünkü işlemlerde ise vadeli petrol kontratları, fazla bir değişiklik göstermedi.

Seul’de Samsung Futures Inc. Emtia Analisti Hong Sung Ki, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Ki yaptığı değerlendirmede; Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını yükseltmekte oldukça kararlı olduğunu söyledi. Üretim dondurulması ya da kısılması konusunda OPEC’in bir türlü nihai bir karara varamadığını belirten Ki, bu konuyla ilgili olarak piyasada bir endişe ortamının oluştuğunu dile getirdi. Ki, Rusya’nın üretimi sınırlandırma konusunda, bu kadar aceleci olmasının piyasa tarafından beklenmedik bir gelişme olduğunu belirterek, bu durumun petrol fiyatlarını tırmandırmak için yeterli bir sebep olduğunu ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın ikinci işlem gününde 7 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI, Seul saati ile 11.01’de varil başına 51,28 dolar seviyesine geriledi. Hatırlanacağı üzere WTI, geçen günkü işlemlerde 1,54 dolar değer kazanmış ve varil başına 51,35 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Böylelikle WTI, geçen yılın Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesinden günü tamamlamıştı.

Aralık vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın ikinci işlem gününde 4 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası Brent petrol, varil başına 53,10 dolar seviyesine geriledi. Hatırlanacağı üzere Brent petrol, geçen günkü işlemlerde 1,21 dolar ya da yüzde 2,3 oranında değer kazanmış ve varil başına 53,14 dolar seviyesine kadar tırmanmıştı. Böylelikle Brent petrol, geçen yılın Ağustos ayından bu yana, en yüksek seviyesinden günü tamamlamayı başarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar