Yatırım yapmaya başla!

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro: Karmaşık ABD-Çin Müzakereleri Zaman Alacak

Peter Navarro; “ABD-Çin müzakereleri yeniden başlamış olabilir ama potansiyel bir anlaşma hala çok uzak bir yerde” diyerek son zamanda iyimser yorumda bulunmayan isimler arasına katıldı.
Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro: Karmaşık ABD-Çin Müzakereleri Zaman Alacak

Beyaz Saray’ın ticaret politikası danışmanı ve Çin karşıtı görüşleriyle tanınan ekonomist Peter Navarro; “ABD-Çin müzakereleri yeniden başlamış olabilir ama potansiyel bir anlaşma hala çok uzak bir yerde” diyerek son zamanda iyimser yorumda bulunmayan isimler arasına katıldı.

İki süper güç arasındaki anlaşmazlık, Mayıs ayında Trump’ın Çin’e ek tarifeler uygulaması ve Pekin’in de buna misilleme yapmasıyla yükselmişti. Ne var ki hafta sonu Japonya, Osaka’da düzenlenen G-20 Zirvesi’nde iki lider birbirlerine yeni tarifeler uygulamama ve müzakerelere devam etme konularında anlaşmaya varmıştı.

Geçici ateşkes Pazartesi günü piyasalarda iyimserlikle karşılanmış, JP Morgan gibi bazı firmalar iyimserliğin birkaç ay boyunca devam edeceğini savunmuşlardı.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro:  ABD-Çin Müzakereleri Başlamış Olabilir Ancak Beyaz Saray ticaret politikası danışmanı Peter Navarro, Salı günü verdiği bir demeçte bunun çok karmaşık bir süreç olduğunu belirterek şöyle dedi: “Müzakerelerin durduğu dönemde, yedi farklı bölümle 150 sayfanın üzerinde bir anlaşmamız vardı ki bu şimdi ilerlemenin temeli.” Navarro açıklamalarında, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in geçen hafta ABD-Çin anlaşması yüzde 90 oranında tamamlandı yorumuyla da çelişti.

Nitekim Peter Navarro; “bu zaman alacak ve biz bunu doğru yapmak istiyoruz” ifadeleriyle uyarıda bulundu.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro Müzakere Zaman AlacakÖte yandan, G-20’de ABD Başkanı ve üst düzey yetkililerden oluşan topluluğa da katılmış olan Navarro, Trump’ın Çin’in büyük miktarlarda ABD tarım ürünü almayı kabul ettiği yönündeki açıklamasından da bahsetti. Çin’in ABD’den tarım ürünleri satın almasının derhal ve önemli olacağını dile getirdi. Ayrıca iyimser piyasa görünümünden dem vuran Navarro, 250 milyar dolarlık Çin malı dahil ABD’nin dış ithalata ilişkin tarifelerinin ekonomik büyümeye zarar verip vermediğini tartıştı.

ABD’nin Kanada ve Meksika ile yeni üçlü ticaret anlaşmasını yürürlüğe koyması ve FED’in faiz oranlarını düşürmesi durumunda Dow Jones Endüstri Ortalaması’nın çabucak 30 bin puanın üzerine çıkacağını öngördü. Bununla birlikte Demokrat milletvekillerinden engellerle karşı karşıya kalan USMCA anlaşması için “şimdiye kadar yazılmış en karmaşık ve en akıllıcı anlaşma” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum