Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Perakende Satış Hacmi Eylül’de Geçen Yıla Göre Yüzde 3,4 Azaldı

TÜİK tarafından açıklanan perakende satış endeksinin Eylül - 2018 verileri, geçen yılın aynı ayına göre azalmaya işaret etti. İşte detaylar;

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan perakende satış endekslerinin 2018 yılı Eylül ayı verileri yayımlandı. Buna göre; perakende satış hacmi, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 azalmaya işaret etti. Perakende satış hacmi, 2018 – Ağustos verilerinde ise 2017 – Ağustos dönemine göre yüzde 1,3 artış kaydetmişti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 – Eylül döneminde 2017 – Eylül’üne göre azalmaya işaret etti.

Perakende Satışlar Yıllık DeğişimPerakende satış endeksleri altında incelenen diğer kategorilere baktığımızda ise gıda dışı satışlar ile otomotiv yakıtı satışında azalma gözlendiği; gıda, içecek ve tütün satışlarında arttığı bilgisi alındı. 2018 – Eylül döneminde otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 8,3 oranında otomotiv yakıtı satışı ise yüzde 4 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 6,9 artış gösterdi.

Otomotiv yakıtları hariç gıda dışı satışlar Ağustos ayında da yüzde 0,5 oranında azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,3 oranında artmıştı. Gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 4,9 oranında artış kaydetmişti.

Perakende satış hacmi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,6 oranında azalmaya işaret etti.

Perakende Satışlar Tüm Kategoriler DeğişimAğustos ayında ise bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında artış kaydetmişti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2018 yılının Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,6 oranında azalırken; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1 oranında azaldı. Otomotiv yakıtları hariç gıda dışı satışlar bir önceki aya göre yüzde 6,6 oranında, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,2 oranında düşüş kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise 2017 yılının Eylül ayına göre yüzde 22,5 oranında artış gösterdi.

Cari Fiyatlarla Perakende CirolarıAynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 28,1 oranında, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı yakıtlar yüzde 18,7 oranında, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 24,7 oranında artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, 2018 yılının Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında arttı. Otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0,9 oranında azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,1 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 3,3 oranında artış gösterdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle