Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pekin, Çin Karşıtı Bağları Olan ABD’liler için Daha Sıkı Vize Kısıtlamaları Planlıyor

Çin, Çin karşıtı gruplarla bağları olan ABD vatandaşları için daha sıkı vize kısıtlamaları getirmeyi planlıyor. Detaylar şöyle;
Pekin, Çin Karşıtı Bağları Olan ABD’liler için Daha Sıkı Vize Kısıtlamaları Planlıyor
Yorum

Önerilen kısıtlamalar hakkında bilgi sahibi olan insanlar, Pekin’in Çin karşıtı bağlantıları olan ABD vatandaşları için daha sıkı vize kısıtlamaları planladığını söyledi. Çin vatandaşları üzerine uygulanan benzer ABD kısıtlamalarının ardından geleceği söylenen bu hamlenin, müzakere öncesinde iyice gerilen ilişkiler için iyi olmayacağı dile getirildi.

Çin Halk Cumhuriyeti Halk Güvenliği Bakanlığı, aylardır ABD istihbarat servisleri ve insan hakları grupları için çalışan ya da onlarla bağlantısı olan kişilerin Çin’e seyahat etme yeteneğini sınırlandırma üzerinde uğraşıyordu.

Öte yandan önerilen değişiklikler, ABD’nin Mayıs ayında Çin alimleri için vize konusundaki sıkı kurallarının uygulanmasını takip etmişti.

ABD Mayıs Kısıtlamaları Çin Vize Kısıtlaması Yeni ABD vize kısıtlamaları ise Salı günü Washington’un Çin’in ülkedeki Müslüman azınlıklarına kötü muamele ettiğine inandığı gerekçesiyle açıklandı. Konuşan kaynaklar da bu duruma işaret ederek yeni kısıtlamaların, yeni Çin kısıtlamaları için davayı desteklediğini anlattı.

“Bu yapmak istediğimiz bir şey değil ama başka seçeneğimiz yok gibi görünüyor” diyen Çinli kaynaklar, Çin kurallarının ABD’nin askeri ve CIA bağlantılı kurum ve hak gruplarının bir listesinin hazırlanmasını ve onların çalışanlarının vize kara listesine eklenmesini zorunlu kılacağını bildirdi.

Daha sıkı kısıtlama hamlesi, Pekin’in ABD ve diğer hükümetlerin bu tür organizasyonları hem anakara Çin hem de Hong Kong’da hükümet karşıtı protestoları teşvik etmek için kullandığı endişeleri arasında geldi.

Pekin Daha Sıkı ABD Vize Kısıtlama Planlıyor Kaynaklardan biri bunun, aynı zamanda Çinli araştırmacılarına ve yetkililerine karşı ABD vize kısıtlamaları konusunda misilleme işlevi de göreceğini de dile getirdi.

“Plan son aylarda kıdemli polis memurları tarafından geniş çapta tartışıldı, ancak Hong Kong’un protestoları ve ABD’nin Çinli yetkililere yönelik vize yasağı sonrasında uygulamaya konması daha olası hale geldi.” ifadeleriyle durumu açıkladı.

Halk Güvenliği Bakanlığı altındaki Çin Ulusal Göç İdaresi Başkanlığı, kaynakların iddialarına ilişkin yorumlara cevap vermedi. Yine de yaşananlar, iddiaların doğruluk payının yüksek olduğuna işaret etti. Zaten Çin de ABD eylemlerine karşılık olarak bizi izlemeye devam edin demiş, misillemenin yakın olduğu yönünde fikir vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu