Yatırım yapmaya başla!

Paritelerde ve Devlet Kıymetlerinde Düşüş Görülürken Altın Primlendi

Paritelerin genelinde düşüş kaydedildi. Altın güvenilir liman talebiyle değer kazanıyor.
Paritelerde ve Devlet Kıymetlerinde Düşüş Görülürken Altın Primlendi

G10 ülkeleri para birimlerine karşı en çok değer kazanan İsviçre Frangı muştu. Haftanın ilk gününde güvenilir bir liman olarak görülen CHF %0.60 civarında bir değer artışı gösterdi. Bugün USD/CHF 0,9936 seviyesinden fiyatlanırken -%0.06 oranında bir değişim sergiliyor. 

Başkan Yardımcısı Pence Çin’e yönelik eleştirileri ve FED yetkililerinin faizlere karşı daha temkinli duruşlarına dair açıklamalarla birlikte haftanın ilk işlem günü risk iştahında bozulma gözlemlendi. Pazartesi gününe 96,500 seviyesinde başlayan Dolar Endeksi %0.30 civarında değer kaybıyla 96,200 civarına kadar geri çekilmişti. Endeks bugün hafif değerlenme ile 96,390 seviyesinde işlem görmekte.

USD/JPY ve EUR/USD Paritelerinde Gerileme

USD/JPY ve EUR/USD Paritelerinde GerilemeUSD/JPY paritesi bugün -%0.05 oranında değişim gösterdi ve 112,46 seviyesinden fiyatlanıyor. Parite önceki kapanışını 112,54’den kapatmıştı.

FED tarafından Clarida’nın açıklamaları ile uzun süredir gözlemlenen aşağı yönlü diziyi kıran EUR/USD paritesinde %0.30 civarında bir primlenme kaydedilmişti. Bugün işlemlerinde -%0.46 değişimle 1,1398 seviyesinde devam eden paride bozduğu düşüş serisine tekrar dönüş yapmış gözükmekte. Paritenin yükselişini sürdürmesi halinde 1,1500 bölgesinde 50 günlük hareketli ortalaması dikkat edilebilir. 

Brexit Gölgesinde GBP/USD Düşerken XAU/USD Primlendi

Brexit Gölgesinde GBP/USD Düşerken XAU/USD PrimlendiSon günlerde Brexit anlaşması bazlı aksiyonların, direkt reaksiyon bulduğu GBP/USD paritesinde haftanın ilk günü %0.15’lik hafif değer artışı kaydedilmişti. Pazartesi gününe 1,2840 seviyesi civarında başlayan parite öğlen saatlerinde 1,2800 bölgesine kadar gerileme göstermişti. Destek seviyesinden artı bölgeye geçmeyi başaran GBP/USD kapanış saatlerinde 1,2860 bölgesinden fiyatlanmıştı. Parite haftanın ikinci işlem gününde %-0.09’luk bir değişimle 1.2836 seviyesinde işlemlerine devam ediyor.

Haftaya1.222 seviyesinde açılış yapan altın seans içerisinde 1.218 bölgesine kadar geri çekilmişti. Değerli metal seans kapanışına kadar kayıplarını sildi ve 1.224 seviyesinde hafif de olsa artı tarafa geçmeyi başarmıştı. Salı gününde XAU/USD %0.13 oranında primlenme ile 1.224,87’de fiyatlanıyor.

Vadeli Devlet Kıymetleri Geriledi

Uzun Vadeli Devlet Kıymetleri Geriledi10 yıl vade Türkiye kıymeti 3,5 baz puanlık bir gevşeme kaydetti ve %7.35 getiri seviyesinde işlem gördü. Getiri eğrisi incelendiğinde uzun vadeliler tarafında 20-30 centlik kayıplar kaydedildi. 5 yıl vadeli CDS 3 bp geriledi. 

ABD tarafı Çin gelişmesinin haftasonundaki hareketleri kaynaklı güvenilir liman talebiyle alım gördü. 2 yıl vade kıymet getirisinde 2 bp gerileme kaydedilirken, getiri %2.78’e geriledi. 10 yıl vade kıymette 1 baz puanlık bir daralma ile %3.05 getiriye düştü. Getiri eğrileri incelendiğinde kısa vadelilerin uzun vadelilere olan açıyı açtıkları dikkat çekti. 

Avrupa tarafında aşağı yönlü spot piyasa hareketi tahvillerde de görüldü. İtalya 10 yıl vade kıymetleri 10 bp bir gevşeme sergiledi. İngiltere 10 yıllıkları ise %1.37 getiri seviyesinden işlem gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum