Paylaşım

Para Yönetimi Konusunda Başarılı Olmak İsteyen Gençlere 10 İpucu


 

Konu para yönetimine geldiğinde nedense hep iş hayatında yer alan yetişkinler için konuşuyoruz, öyle değil mi? Yani yaşı belli bir olgunluğa gelişmiş insanlar için para yönetimi nasıl yapılmalı tarzında hususlardan bahsediyoruz. Sanki gençlerin para yönetimi konusunda yardıma ihtiyaçları yokmuş gibi! Sanki öğrencilerin veya yeni mezunların bu konuda yeterince tecrübeleri varmış ya da paranın nasıl dizginleneceğinin farkındalarmış gibi!

Aslına bakarsanız, para yönetimi konusunda en çok bilgi sahibi olması gereken kişiler gençler. Çünkü onlar henüz yolun başındalar. Çünkü kişisel finans konularında öğrenilmesi gereken temel noktaları öğrenirlerse, hayatları boyunca başarılı olabilirler. Çünkü insanın genç yaştayken bir alışkanlık edinmesi, yetişkinliğe göre çok daha kolay olmaktadır. İşte bu nedenlerden dolayı da gençlerin parasal konularda yeni alışkanlıklar kazanmaya ihtiyaçları vardır.

Tabii, şimdi öğrenciyken ya da hala baba parası yerken gençler nasıl paralarının kıymetini bilebilir ki diye düşünebilirsiniz. Onların kanı deli, akılları bir karış havada diyerek olaya umutsuz yaklaşabilirsiniz. Tamam, bu düşüncelerinizde belki haklısınız. Ancak şunu da unutmamalısınız. Zaman çok değişti ve para dünyayı yöneten bir güç oldu. Gençler de bu değişimi görerek paylarına düşeni aldı. Anlayacağınız, onlar da bu hayatın yalnızca yeterince para olduğunda insan gibi sürdürülebileceğini biliyor.

Eskisine göre farkındalıkları epey artan gençler, bu yüzden para yönetimi konusunda başarılı olmak isteyeceklerdir diye düşünüyorum. İşte bu nedenle gençlerin öğrenmesi gereken bazı şeylerden bahsetmek istiyorum. Evet, aşağıdaki bilgileri gerçekten dikkate alan ve bunları hayat boyu sürdürecekleri alışkanlıklar haline getiren gençler, büyük ihtimalle hiçbir zaman para sıkıntılarıyla karşılaşmayacaklar. Eğer siz de uzun, sağlıklı, başarılı ve bol paralı bir hayatınız olsun istiyorsanız; bu bilgileri aklınızın bir köşesine yazmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Paranın Ne Kadar Değerli Olduğunu Anlayın!

Paranın Ne Kadar Değerli Olduğunu Anlayın!Belki hala eğitiminize devam ediyorsunuz. Belki ailenizin düzenli olarak hesabınıza yatırdığı parayla geçiniyorsunuz. Ama paranın size başka kaynaklardan gelmiş olması, onun kıymetini anlamamanız için bir bahane değildir. Bu nedenle, paranızı her zaman önemsemeyi öğrenmelisiniz. Her ay çarçur ettiğiniz parayla belki bir ailenin geçinebileceğini düşünmeli, bir kuruşunuzun bile hesabını yapmayı öğrenmelisiniz. Bu devirde parasız su bile satın alamayacağınızı anlamalısınız. Bırakın, arkadaşlarınız size cimri desinler. Sonuçta siz bu cimriliğiniz sayesinde ileride onlardan çok daha iyi bir hayat yaşayabileceğinizi bileceksiniz.

Biriktirmeyi Öğrenin!

Biriktirmeyi Öğrenin!Zaten kıt kanaat geçiniyorum, neyimle para biriktireyim diye düşünmeyin. Abur cuburlar için para harcamayı kesseniz bile, elinize gayet iyi miktarda para kalacaktır. Nitekim biriktirdiğiniz tutarın öyle çok fazla olmasına da gerek yok. Çünkü burada asıl önemli olan şey, sizin biriktirmeyi alışkanlık haline getirebilmeniz. Birikim yapmak, bir insanın finansal konularda başarılı olabilmesi için en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Anlayacağınız ayda 20 lira ya da 100 lira biriktirmenizin çok fazla önemi yoktur. Birikim yapmayı bir kez öğrendiniz ya, bu hayatınızın geri kalanında istediğiniz kadar para biriktirebileceğinizi göstermektedir.

Bütçe Yapmayı Öğrenin!

Bütçe Yapmayı Öğrenin!“Gelen param da belli giden de belli, ne bütçesi yapayım?” diye düşünmeyin. Çünkü haftalık harçlık alan bir lise öğrencisi bile istediği takdirde bütçe planı yapabilir. Yukarıda ne dediğimi hatırlıyorsunuz, değil mi? Önemli olan şey sizin hayat boyu sürdüreceğiniz bazı alışkanlıklar kazanmanız. Ki bütçe yapmak da para yönetimi konusunda başarılı olmak için mutlak önem taşımaktadır. Bu nedenle, basit de olsa düzenli olarak bütçe yapmayı öğrenin. Atıyorum, bir ayda elinize geçen para 500 lira. Bunun ne kadarını gıdaya, ne kadarını kırtasiye masrafına, ne kadarını kişisel ihtiyaçlarınıza harcayacağınızı belirleyin. Bu şekilde neye ne kadar bütçe ayırabileceğinizin farkında olur ve herhangi bir sıkıtı yaşamadan ay sonunu rahatlıkla getirebilirsiniz.

Sadece Gerekli Olduğu Zaman Para Harcayın!

Sadece Gerekli Olduğu Zaman Para Harcayın!Yani her gün para harcamak zorunda olmadığınızı bilin. Ya da birkaç gündür dışarı çıkmadığınız için kendinizi sokaklara atıp bu birkaç günün acısını çıkarmaya çalışmayın. Moraliniz bozuk diye ya da bir arkadaşınızın canı sıkkın diye hemen aklınıza para harcamayı getirmeyin. Bunun yerine hem keyfinizi yerine getirebilecek hem de cüzdanınıza zararı dokunmayacak aktiviteler yapmayı deneyin. En basitinden açık havaya çıkıp biraz temiz hava alın. Sokak müzisyenlerini dinleyip biraz ruhunuzu besleyin. Yeni bir kitaba başlayın ve bilgi deponuzu genişletin. Bir kuruş bile harcamadan yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki! Üstelik bunların hiçbiri can sıkıntısı yüzünden para harcadıktan sonra yaşayacağınız pişmanlık gibi size üzüntü vermeyecektir.

Para Kazanmayı Öğrenin!

Para Kazanmayı Öğrenin!Eğitiminize hala devam ediyor olabilirsiniz. Veya yeni mezun olmuş, ama henüz bir işe başlamamış olabilirsiniz. Fark etmez! Yapmanız gereken şey para kazanmayı öğrenmeniz. Belki aranızda öğrenciyken ilk parasını kazanmış gençler olabilir. Ama hala para kazanmanın ne demek olduğunu anlamadıysanız, kesinlikle bunun için bir şeyler yapmalısınız. Hem bu şekilde harcadığınız paranın kıymetini çok daha iyi anlayacağınızdan da emin olabilirsiniz. Ne iş yapabileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, aşağıdaki linkleri inceleyerek bu hususta fikir sahibi olabilirsiniz.

1. Ayda Ekstra 1000 Lira Kazanmanızı Sağlayacak 10 Ek Gelir Modeli
2. Elinden Telefon Düşmeyenlere Para Kazandıracak 10 Süper Öneri
3. Boş Zamanları Paraya Çevirecek 11 Kazançlı Ek Gelir Yöntemi
4. Keyfine Düşkün Olanların Rahatlıkla Yapabileceği 10 Basit Ek İş Önerisi

Gereksiz Harcamaların Farkına Varın!

Gereksiz Harcamaların Farkına Varın!Her gün aldığınız şişelenmiş suların, anlık dürtülerle para harcadığınız kıyafetlerin, para tuzağından başka bir şey olmayan incik boncukların ne kadar tehlikeli olduğunun farkına varın. Evet, gereksiz harcamalarınızın farkına vardığınız takdirde; ne kadar çok paranızı çöpe attığınızı açıkça anlayacaksınız. Bazı insanların hayatı boyunca para sıkıntısı çekmesinin en büyük nedeni küçük görünen ama maddi anlamda başarısızlığa neden olan harcamalar yüzündendir. İşte bu nedenle, siz çok geç olmadan yaptığınız para hatalarını düzeltin. Küçük harcamalardan kurtularak bütçenize ne kadar katkı yaptığınızı gördüğünüzde, bu seçiminiz için kendinizle gurur duyacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Yatırım Yapmak Hakkında Bilgi Sahibi Olun!

Yatırım Yapmak Hakkında Bilgi Sahibi Olun!İleride rahat bir yaşam sürdürmek ve para sıkıntısı çekmek istemiyorsanız, yapmanız gereken bir diğer şey de yatırım konusuna gereken hassasiyeti göstermeniz. Belki şu anda yatırım denilince aklınıza çok büyük paralar, hisse alıp satan iş adamları gibi şeyler geliyor olabilir. Ancak günümüzde değişen şeyler arasında yatırım yapmanın da yer aldığını bilmelisiniz. Artık insanlar internet ortamında verilen ücretsiz eğitimler sayesinde bir yatırım uzmanı kadar bilgi sahibi olabiliyor. Piyasaları takip etmek ve internette işlem yapmak herkesin anlayacağı kadar kolaylaştı. İşte bu nedenle siz de gençken yatırım konularında deneyim kazanmak için ilk adımınızı atmalısınız. Kim bilir, belki de parlak zekanız sayesinde geleceğin en büyük yatırımcılarından biri olursunuz.

Kredi Kartlarına Dikkat Edin!

Kredi Kartlarına Dikkat Edin!Evet, hayatınızın geri kalanında bu nedenle sorun yaşamak istemiyorsanız, şimdiden kredi kartlarının bangır bangır çaldığı tehlike çanlarının farkına varmalısınız. “Benim kartımın limiti düşük, sadece taksit için kullanıyorum, kötü günler için yanımda” gibi açıklamalarla kendinizi kandırmayın. Çünkü kredi kartı yüzünden büyük borçlar altına giren çoğu insan da bu şekilde düşünerek kredi kartlarının hazırladığı tuzaklara düşmüştür. Siz bu tuzaklara düşmemek için şimdiden önleminizi alın.

Eğer kredi kartınızı yanınızda bulundurma nedeniniz kötü günler içinse, bunun yerine para biriktirmeyi deneyin. Eğer taksitli harcamalar içinse, yine birikim yaparak yeterli paraya sahip olduğunuzda peşin alışveriş yapın. Hem bu şekilde indirimlerden faydalanmış ve boş yere fazladan para ödememiş olursunuz. Sonuçta demek istiyorum ki kredi kartı kullanmak için ürettiğiniz bahanelerin hepsi rahatlıkla çürütülebilir. Bu nedenle bahane üretmeyin. Paranız varsa harcayın, yoksa harcamayın. Ancak bu şekilde işinize yarayacak bir para alışkanlığı daha kazanmış olursunuz.

Kısa Değil Uzun Süreli Mutluluklara Yoğunlaşın!

Kısa Değil Uzun Süreli Mutluluklara Yoğunlaşın!Yapacağınız harcamalardan önce o şeyin sizi ne kadar mutlu edeceğini düşünün. Yani birkaç kez giyip dolabınızın en dip köşesinde unutacağınız bir şey için mi bu kadar para harcayacaksınız, yoksa sizi uzun süre boyunca mutlu edecek bir şey için mi? Sadece 15 dakika sürecek bir kahve için mi para harcamayı tercih edeceksiniz, yoksa size yeni ufuklar gösterecek güzel bir kitap için mi? Aylardır biriktirdiğiniz parayı 3 günlük bir okul gezisi için mi harcamak istersiniz, yoksa yeni bir dil öğrenmek için mi? İşte elinizi cebinize sokmadan önce bu şekilde düşünmeyi öğrendiğiniz takdirde daha akıllıca harcamalar yapmaya başlayacak ve kısa süreli değil, uzun süreli mutluluklara yoğunlaşmış olacaksınız.

Tasarruflu Olmayı Alışkanlık Haline Getirin!

Tasarruflu Olmayı Alışkanlık Haline Getirin!Tasarruflu insanların para yönetimi konusunda her zaman başarılı olduklarını bilin ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Gün içinde farkında olmadan yaptığınız o kadar çok müsriflik olabilir ki bunların farkına varın. Mesela; gereksiz olan hiçbir fişi prizde takılı bırakmayın. Bir odadan diğerine geçerken ışıkları mutlaka söndürün. Kullanmadığınız giysileri atmak yerine değerlendirmeyi tercih edin. Alışveriş yapmadan önce mağazaların kampanya ve indirimlerini detaylıca araştırın. Dışarıda yemek yemek için para harcamaktan vazgeçin. Yürüyerek gidebileceğiniz yerler için ulaşım harcaması yapmayın. Kötü alışkanlıklarınız varsa bir an önce bunlardan kurtulun. Sevdiklerinize pahalı hediyeler almak yerine yaratıcılığınızı kullanarak bir şeyler üretmeye çalışın. Sonuçta günlük yaşamınızda tasarruf edebileceğiniz sayısız şey var. İşte bunlara dikkat ederseniz, para yönetimi konusunda başarılı olmak için büyük bir adım daha atmışsınız demektir.

Evet, sevgili gençler! Ne diyorsunuz; yukarıdaki bilgileri bundan sonraki hayatınızda dikkate alacak mısınız, yoksa alıştığınız savurganlıkla yaşamınıza devam mı edeceksiniz? Tabii ki karar sizin. Ancak umuyorum ki yukarıdaki bilgilerin gerçekten işinize yarayacağına inanır ve sonradan pişman olmamak için bunları kulağınıza küpe yaparsınız. Neticede, önünüzde çok uzun bir hayat var. Bu hayatı para sıkıntılarıyla mücadele ederek geçirmek istemiyorsanız, öğrendiklerinizi uygulamaya bir an önce başlamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın