Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedefi Fiyatı Yüzde 19 Artıp 208,6 TL’ye Çıkan Şirketten Dev Adım!

Türkiye'nin dev sanayi şirketi Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri, KAP'a yaptığı bildirimde büyük çaplı yeni yatırımını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
Hedefi Fiyatı Yüzde 19 Artıp 208,6 TL’ye Çıkan Şirketten Dev Adım!
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi konumundaki enerji ve petrol devi Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş., bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde stratejik dönüşüm planı kapsamında yapılacak yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının son sonuçlarına göre zirvedeki yerini koruyan şirket, milyon dolarlık yeni yatırımlarının haberini verdi.

Borsa İstanbul’da TUPRS koduyla işlem gören şirketin bildiriminde, toplam 256 milyon dolar bedelindeki “İzmit ve İzmir Rafinerisi Propilen Splitter Projesi” ile “İzmir Rafinerisi Propan Propilen Depolama ve Satış Sistemi Tesisi Projesi” yatırımlarının yapılmasına karar verildiği ifade edildi.

Stratejik Dönüşüm Planı kapsamındaki bu hamlelerle, katma değeri yüksek kimyasal ürünler üretmenin ve kapsam 3 emisyonlarının azaltılmasını sağlamanın hedeflendiği kaydedildi.

Geçen ayın başlarında 2023 yılını kapsayan finansal sonuçlarını açıklayan şirketin satış ve kar rakamlarında gerileme gözlemlenirken, duran kaynaklar ve özkaynaklardaki artış dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner

TEB Yatırım, birkaç hafta önce yayımladığı “Güçlü yakın vadeli görünüm” başlıklı raporda şirketi analiz etmiş; Tüpraş hisseleri için 12 aylık hedefin yüzde 19 artışla 208,6 TL seviyesine yükseltildiğini ve bunun da yüzde 20’lik getiri potansiyeline işaret ettiğini duyurmuştu.

TUPRS Hisselerinde Güncel Durum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın son iş gününü yüzde 1,77 değer kazanarak 9.693,46 puandan tamamlarken, TUPRS hisseleri endeksle paralel hareket sergiledi ve yükseldi.

Yıllık zirvesi 191,4 TL olan şirketin hissesi, günü yüzde 2,1‘lik yükselişle 189,9 TL seviyesinde tamamladı.

TUPRS Fiyatı Günü Yükselişle Tamamladı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Tüpraş hisseleri, aylık ve yıllık bazda bakıldığında ise yatırımcısına güncel olarak sırasıyla yüzde 22,1 ve yüzde 188 oranlarında getiri sağlamış görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın