Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Net Kârı Düşen Şirketin Hisseleri için Hedef Fiyat Yüzde 19 Arttı

Enerji sektörünün önde gelen şirketlerden biri olan Tüpraş için hedef fiyat güncellemesi yapıldı. TEB Yatırım'ın yeni hedef fiyatı yüzde 19 arttırdı. Detaylar haberde...
Net Kârı Düşen Şirketin Hisseleri için Hedef Fiyat Yüzde 19 Arttı
HABER GİRİŞ

Petrol sektörünü önde gelen şirketlerinden biri olan Tüpraş-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. Mart’ın ilk haftasında 2023 yılına ilişkin bilançosunu açıklamıştı. Net karı düşen Tüpraş’ın hisseleri için TEB Yatırım hedef fiyatı yüzde 20’ye yakın arttı.

TEB Yatırım tarafından bugün paylaşılan “Güçlü yakın vadeli görünüm” başlıklı raporda şirkete yönelik inceleme yapıldı.

Şirketin, 2023 yılında yüzde 13 düşüşle 53,6 milyar TL enflasyona göre düzeltilmiş kar açıkladığı not edildi. Beklentinin 41,6 milyar TL olduğunu not etti. Tüpraş’ın potansiyel olarak daralan dizel piyasası ve genişleyen ağır ham petrol makasından olumlu etkilenmesi ile rafinaj görünümünün 2024 yılının ilk yarısında da destekleyici kalmasını bekleniyor.

TEB Yatırım tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Değerlememize güncellediğimiz operasyonel tahminlerimiz ve 2023 yıl sonu enflasyona göre düzeltilmiş finansalları da dahil ettiğimizde, 12 aylık hedefimizi yüzde 19 artırarak 208,6 TL/hisseye yükseltiyoruz ve yüzde 20’lik getiri potansiyeline işaret ediyor.”

GCM Yatırım Banner
TEB Hedef Fiyat TÜPRAŞ
Kaynak: TEB Yatırım

Kısa vadeli destekleyici sektörel görünüme rağmen, 2024’ün ikinci yarısında kademeli bir normalleşme beklentisini koruduklarını dile getirdi.

Şirketin Hisseleri Ne Durumda?

Yıllık kazancı yüzde 128,57 olan TUPRS hisseleri dün kapanışı 173,40 seviyesinden yaptıktan sonra bugün açılışı 173,0 TL’den yaptı.

Tüpraş Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Saat 11.55’de 176,3 TL’ye tırmanan hisseler, düşüşe geçerek 173 TL’ye geriledi. Aylık kazandı yüzde 0,06 olan hisseler, haftalık bazda yüzde 4,4 kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.