Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek İş Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim Diyenler için 25 Enteresan Fikir

Günümüzde geçinmenin ne kadar zor olduğu malum! Ancak bu durum, ek gelir elde etmek için bir teşvik olmalı. Aynı fikirdeysek ek iş önerilerine göz atalım...
Ek İş Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim Diyenler için 25 Enteresan Fikir
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Elinize geçen parayla geçinemiyor olabilirsiniz ve bu gayet olağan! Sonuçta mevcut ekonomik koşulların ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca ülkemizdeki çalışma şartları da ortada.

İsteklerdeki artış, ürün çeşitliliği, lüks yaşamın cazibesi ve az miktardaki gelir birleştiğinde; ortaya açık bir geçim sıkıntısı realitesi çıkıyor. Ek gelir elde etmek de bir mecburiyete dönüşüyor.

Daha çok para kazanmayı seçen insanlar, kesinlikle doğru olanı yapıyor. Siz de bu yazıyı okuduğunuza göre kazancınızı arttırmanın yolunu arıyorsunuz. O halde farklı başlıklar altındaki önerilerimize hemen başlayalım.

Akşamları Ek İş Olarak Ne Yapabilirim?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tam zamanlı bir işte çalışmanıza rağmen elinize geçen parayla geçinemiyorsunuz. Ve tam da bu nedenden dolayı akşamları ek iş yaparak para kazanmak istiyorsunuz.

Ülkemizdeki ekonomik durum göz önüne alındığında, bu gayet olası. Siz de eve gittikten sonra bir ya da birkaç saatinizi ek iş yapmak için ayırmaya karar vermişseniz, aşağıdaki yöntemlere göz atmalısınız.

Bu yöntemlerle finansal durumunuzu verdiğiniz zaman ve emeğe doğru orantıda rahatlatabilirsiniz.

1. Dizi-Film Çevirisi

Eğer çeviri yapabilecek düzeyde yabancı diliniz varsa, bu ek gelir yöntemini kesinlikle düşünmelisiniz.

Akşamları rahatlıkla yapabileceğiniz bu iş sayesinde pek çok yönden kazançlı çıkacaksınız. Çünkü bu yöntemi kullandığınızda bir taraftan yeni şeyler öğrenecek, bir taraftan film-dizi kültürünüzü genişletecek, bir taraftan da para kazanacaksınız.

Bu iş için Bionluk gibi platformlar üzerinden ilan verebileceğiniz gibi ilgili sitelere çevirmen olarak başvuru yapabilirsiniz.

2. Podcast

Hayatınıza hem eğlence hem yeni deneyimler hem de ekstra para kazandırabilecek yollardan bir tanesi podcasting. İnternet radyosu olarak tanımlanabilecek bu iş fikri, günümüzde giderek popüler hale geliyor. Henüz YouTube kadar yaygın olmaması da alana gireceklerin lehine görünüyor.

Podcast yayınlarının ilklerinden olmayı avantaj olarak kullanarak takipçi tabanınızı genişletebilirsiniz. Tabii alanda başarılı olmak için kendinizi dinlettirebilmeli, akıcı anlatım tarzının yanında bilgi sahibi olmalısınız.

Bu sesli blog benzeri podcast yayınlarına, iTunes, YouTube, Google Podcasts, Spotify gibi platformlardan ulaşılabiliyor.

Dinleyiciler, yayıncıların önceden kaydettikleri sesli blogları internet üzerinden diledikleri zaman dinleyebiliyor. Bilimden teknolojiye, eğlenceden siyasete her türlü konuda yayın yapılabiliyor. Podcast ile yayıncının uzmanlığı, sanal bir izleyici-dinleyici kitlesine aktarılıyor.

İlginizi çektiyse, başarılı bir podcast yayıncılığı için gerekenleri araştırarak işe başlayabilirsiniz.

3. Yatırım Fırsatları

Paranızla para kazanabileceğiniz yatırım yöntemini kullanmak, günümüzün olanaklarıyla epey kolaylaştı. Örneğin VİOP, güvenilir yatırım denildiğinde en çok tercih edilen piyasalardan ve detaylı bilgiye ulaşmak bir tık uzağınızda.

Birikimlerinizi akıllıca değerlendirebileceğiniz VİOP hakkında gerekli eğitimi online ve ücretsiz bir şekilde edinmeniz mümkün. Piyasada gelecek risklerini kontrol altına alarak işlem yapılabiliyor.

Forex piyasalarında ise haftanın 5 günü 24 saat boyunca aktif olarak yatırım yapma imkanınız var. Fakat 1’e 10 kazanabileceğiniz bu piyasaya getirilen düzenlemeler nedeniyle VİOP’a yönelimin arttığını söyleyebiliriz.

Borsada ise hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçlarını alıp satarak işlem yaparsınız. İşin inceliklerini doğru kavrayıp riskleri yönetmeyi öğrendiğinizde paranızı artırabileceğiniz en cazip yatırım seçenekleri arasındadır.

Kripto piyasaları ise 2017 yılında Bitcoin ve altcoin’lerin yükselişleriyle tüm dünyanın gündemine oturdu. 2017 başında 1000 dolar civarında duran Bitcoin, yılın ilerleyen aylarında 19 bin doları aşarak pek çok kişiye yüksek getiri sağladı.

2021’de 69 bin dolarla tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, buradan sonra gerilese de kripto piyasalarından beklentiler büyük.

Sonuç olarak hangi alan olursa olsun, alacağınız ücretsiz eğitimlerle siz de yatırım dünyasına girerek kazanç elde edebilirsiniz.

4. Direksiyon Hocalığı

Trafik bilginiz ve direksiyon konusunda ustalığınız varsa, bu alanda özel ders verebilirsiniz. Yalnızca bir saatinizi ayırarak bile makul kazanç elde edebileceğiniz bu iş için farklı yöntemler izleyebilirsiniz.

İlgili platformlar üzerinden direksiyon dersi verdiğinizi duyurabileceğiniz gibi sosyal medya hesaplarınızı da kullanabilirsiniz. Hatta bu noktada bir sürücü kursuyla anlaşabilir ve kursiyerlere direksiyon dersi verebilirsiniz.

5. Boya Badana

Mesaiden sonra yapabileceğiniz bir diğer ek iş fikri de boya badana yapmak. Eğer bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, elinize fırçayı alarak gayet güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Yakın zamanda evinizi boyattıysanız, ücretlerin ne kadar yüksek olduğunu biliyorsunuzdur. Ya da küçük bir araştırmayla ustaların bu işten ne kadar ücret talep ettiğini öğrenebilirsiniz. Sonuçta miktarın, ek gelir için gayet tatmin edici olduğunu görürsünüz.

Birçok kişinin ek iş olarak yaptığı bu yöntemle, gayet güzel paralar kazanarak çok daha rahat bir hayat sürdüğünden emin olabilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Sermayesiz İşler

Gelir Türlerini ÖğreninEvde hiç para harcamadan ne iş yapabilirim diyenler için de öneriler var. Evde yapılabilecek sermayesiz iş fikirleri ile haftalık kazancınızı 1000 lira, hatta daha fazla artırmanız mümkün. Elbette miktar, iş için ne kadar çaba ve zaman harcayacağınıza bağlı değişkenlik gösterecektir.

1. Özel Öğretmenlik-Eğitmenlik

Uzmanlaştığınız bir alanda özel öğretmenlik ya da eğitmenlik yapabilirsiniz. Örneğin; ders verebilecek düzeyde yabancı dil biliyorsanız, bu işi yaparak para kazanabilirsiniz.

Ya da ustalıkla çaldığınız bir enstrüman varsa, bildiklerinizi meraklılarına öğretmeyi düşünebilirsiniz. Ancak alan, bu kadar sınırlı değil. Online eğitim ortamı o kadar yaygınlaştı ve büyüdü ki insanlar hobiden yaşam tarzına birçok alanda kendini geliştirmeye yöneliyor.

Kariyerden özel hayata sayısız farklı kategoride insanlar, bilgi ve tecrübelerini başkalarına aktararak para kazanıyor. Online eğitim platformlarına bakarak çeşitliliği ve bu alanda ne kadar para kazanabileceğinizi daha net görebilirsiniz.

2. Kullanılmayan ya da Fazla Olan Eşyaları Satmak!

Günümüzde hem çevresel hem de finansal nedenlerden dolayı ikinci el eşya kullanımı yoğunlaştı. Farkındalığı artan insanlar, gereksiz tüketimin önüne geçmek için kullanılmış ürünlere yöneliyor. Aynı zamanda mi minimalist yaşam tarzının ön plana çıkması da çoğu kişiyi fazlalıklardan kurtulmaya yönlendiriyor.

Siz de bu fırsatı değerlendirerek cüzdanınıza ekstra para girmesini sağlayabilirsiniz.

Hem kendi eşyalarınızı hem de başkalarının eşyalarını satmak için online platformları kullanabilirsiniz. Bunun için hemen dolabınıza ve evinize detaylıca bakmalı, kendinize bir profil oluşturarak işe koyulmalısınız.

3. Editörlük!

Editörlük de sermayeye gerek duymadan yapabileceğiniz ek işlerden bir tanesi! Tabi bu iş için belli başlı niteliklere sahip olmanız gerekiyor.

Araştırmaya merak duymak, dili doğru bir şekilde kullanabilmek, yazmayı da okumayı da sevmek gibi! Ayrıca nasıl bir yol izlemek istediğinizi de bilmelisiniz. Esnekliği ile ön plana çıkan alanda web sitesi içerik editörlüğü, haber editörlüğü, kitap editörlüğü gibi birçok farklı yöntem bulunuyor.

Hangi yolu seçeceğinizi belirleyerek bu ek gelir yöntemini sermayesiz bir şekilde paraya dönüştürebilirsiniz.

4. Oda, Park Yeri, Ev Kiralamak!

Evinizde boş odanız mı var? Ya da iş ya da başka bir nedenden dolayı evinize gitmediğiniz akşamlar oluyor mu? Kapalı bir park yeriniz var ama siz orayı kullanmıyor musunuz?

O zaman bu para kazanma yöntemini bir düşünmelisiniz. Çünkü boş odanızı, evinizi, park yerinizi hatta bahçenizi kiraya vererek pasif gelir elde etme avantajından faydalanabilirsiniz.

Tüm dünyada kullanılan bu yöntemle, insanlar bahçelerinde bulunan çadırdan bile para kazanıyor. Misafirleri ve ev sahiplerini buluşturan Airbnb’ye kısaca göz atarak bu alanda ne kadar çok alternatif olduğunu görebilirsiniz.

5. Bebek-Çocuk Bakıcılığı!

Peki, klişe olmasına rağmen hiç eskimeyen bu ek iş fikri hakkında ne düşünüyorsunuz? Günümüzde iş hayatı nedeniyle bebek-çocuk bakıcısına ihtiyaç duyan sayısız ebeveyn var.

Tüm gün çalışmanın yanında birçok ebeveyn, birkaç saatliğine bakıcılık hizmetine ihtiyaç duyuyor. Mesela; çocuğun okul çıkış saati ile anne-babasının iş çıkış saati birbirine uymuyor. Böyle anlarda kısa süreli bakıcılara gereksinim oluyor.

Ya da farklı nedenlerden dolayı haftada birkaç akşam bebeğin-çocuğun bakımını üstlenecek güvenilir kişiler aranıyor. Eğer bir bebek ya da çocuğun bakımını üstlenebilecek niteliklere sahipseniz, Sahibinden, Bakıcıburada, Enuygunbakıcı, Armut gibi sitelere ilan verebilirsiniz.

“Evde Sıkılıyorum, Ne Yapabilirim” Diyenler için Ek İşler

Sıkılmak Yerine Para KazanınYoksa “evde sıkılıyorum, ne yapabilirim” diye düşünenlerden misiniz? O halde hem can sıkıntınızı giderecek hem de cüzdanınızı dolduracak bazı yöntemlerden bahsedebiliriz. Çünkü bu yöntemler sizin için hem hobi hem de para kazanma yolu olarak görev yapacaklar. İşte bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayacak ek işler:

1. Mum-Sabun Yapımı

Renkli renkli mumlar, mis gibi kokan sabunlar! Hem hediyelik eşya hem de aksesuar olarak kullanılan bu ürünlerden para kazanmak isterseniz, müziğinizi de açıp evinizde keyifle mum-sabun yapabilirsiniz.

Kaldı ki bu işlerin öyle çok yüksek maliyetleri de yok! Ayrıca birkaç denemeyle bu alanda ustalaşmanız çok yüksek ihtimal. Hem can hem de geçim sıkıntınızı giderecek mum-sabun yapımı için detayları araştırarak işe başlayabilirsiniz.

2. Terzilik ve Kostüm Tasarımı

Dikiş nakış konusunda maharetliyseniz ya da kesip biçmeye, tasarlamaya ilginiz varsa, bu işi düşünmenizi öneririz. Çünkü terzilik ve kostüm tasarımı işi, evde sıkılanlar için hem bir eğlence hem de güzel bir para kazanma yöntemi olacaktır.

Sonuçta terzilik yapmayı bilmiyorsanız bile (ücretsiz olanları araştırabilirsiniz) bir kursa yazılabilirsiniz. Bu alanda kendinizi geliştirerek dikiş-nakış işinden ömür boyu ek gelir elde edebilirsiniz.

3. Online Satış

İsterseniz el emeği göz nuru üretimlerinizi (takılar, özel tasarım kıyafetler, el işi ve örgüler…) isterseniz de indirimleri takip ederek alacaklarınızı satışa sunarak kazanç elde edebilirsiniz.

Bu geniş alanda nasıl bir yol izleyeceğiniz tamamen size kalmış.

İlgili sitelerden, çevrenizden, sosyal medya hesaplarınızdan faydalanarak reklamınızı yapabilirsiniz. Bu eğlenceli işle bütçenize hiç düşünmediğiniz kadar katkı sağlayabilirsiniz.

4.Twitch Yayını

Teknoloji devi Amazon’un alt kuruluşu olan Twitch, yayıncılarına oyunun yanında eğlence, müzik, spor ve başka birçok kategoride etkileşimli canlı yayın hizmeti verme olanağı tanıyor.

Evde sıkılanlar ve gerekli niteliklere sahip olanlar için kesinlikle kaçırılmayacak bir iş fikri olan bu yöntemi detaylıca araştırarak ilk adımı atabilirsiniz. Kısaca bilgi verirsek, popülaritesi artan Twitch’ten platformun iştiraki ya da partneri olarak para kazanılabildiğini söyleyebiliriz.

Platform tarafından aktarılan bilgilere göre kazanç için bağışlar, marka sponsorluğu, ürün satışı, patreon, abonelikler, affiliate marketing, reklam geliri gibi yöntemler bulunuyor.

5. Butik Kurabiyeler ve Pastalar

Canı sıkılanlar için sanat niteliği taşıyan bir iş önerisi de bu. Siz de butik kurabiye ve pasta yaparak leziz bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Doğum günlerinden tutun da nişan, düğün gibi davetlere varana kadar pek çok yerde kullanılan butik kurabiyeler ve pastaları, yeni gelir kaynağınız olarak kullanabilirsiniz.

Bunun için ister kendi imkanlarınızla (eş dost, sosyal medya paylaşımları) reklamınızı yaparak işe başlayabilir isterseniz de ilgili işletmelerle anlaşmayı deneyebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Para Kazandıracak Ek İşler

Para Kazandıracak El Yapımı ÜrünlerGelelim ev hanımlarına para kazandıracak işlere! Çocuğuna bakmak için ya da herhangi başka bir nedenden dolayı tam zamanlı işlerde çalışamayan kadınlar para kazanmak için hiçbir şey yapamaz mı? Elbette, yapabilir!

Günümüzde aile bütçesine katkı sağlamak isteyen bir sürü ev hanımı aklını kullanarak kazanç elde edebiliyor.

Yani dilerseniz siz de onlardan biri olabilir, kendinize uygun yöntemi bularak para kazanmaya başlayabilirsiniz. İşte bazı öneriler:

1. Evde Paketleme İşi

İŞKUR tarafından da verilen evde paketleme işi, kurumun yönlendirmeleriyle birçok kadına para kazanma fırsatı sunuyor.

Paketleme işi, özel firmalara başvurarak da kullanılabiliyor. Mandal montajı, bitki çayı paketleme, evde sabun yapma, cetvel seti hazırlama, kına paketi hazırlama gibi birçok alternatif bulunuyor.

2. El Yapımı Ürünler

İşte size ne kadar maharetli olduğunuzu göstermek için altın değerinde bir fırsat! Çünkü yeteneklerinizi kullanarak para kazanabilirsiniz.

Mesela el işi ve örgü konusunda becerikli olduğunuzu düşünüyorsanız, bu alanda satış yapabilirsiniz.

Toplumumuzda hala önemini koruyan çeyizliklerden hazırlayabilir, emeğinizin karşılığını cüzdanınızı doldurarak alabilirsiniz.

Hangi iş size daha cazip geliyorsa onu seçerek kazanç elde edebilirsiniz.

3. Mantı Yapıp Satmak

Şöyle ev yapımı, güzel bir mantıya kim hayır diyebilir ki? Siz de araştırma yaparak, kafelerle, restoranlarla iletişime geçerek, onlar için mantı yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden mantı yaptığınızı duyurabilir, yalnızca tanıdıklarınızın reklamıyla bile küçük çaplı siparişlerle işe başlayabilirsiniz.

4. Doğal Kremler

Kimyasallar ve katkı maddeleriyle dolu olan kozmetik ürünleri, artık büyüyen bir kesim tarafından tercih edilmiyor.

Talep, katkı maddeleriyle dolu ürünlerden doğallara kayıyor. Siz de bu durumu lehinize kullanarak evde doğal kremler, bakım ürünleri yapabilirsiniz.

Ormanlardan toplanan kantaron çiçeklerinden yağlar, lavantalardan kremler gibi pek çok ürün seçeneğiyle küçük çaplı imalatlara imza atabilirsiniz.

Ürünlerinizi, önce kendinizde ve yakın çevrenizde test ederek beğenilmeyi garantileyebilirsiniz.

5. Temizlik-Ütü

Ev hanımlarının düşünmesi gereken ek gelir yöntemlerinden bir diğeri de bu! Günümüzde temizlik ve ütü konusunda evine yardımcı alan insan sayısının ne kadar arttığını hepimiz biliyoruz.

Siz de bu durumu yararınıza kullanarak haftada birkaç gün temizliğe gidebilir, para kazanabilirsiniz. Ev temizliğinin yanında merdiven temizliği, ofis temizliği, vitrin temizliği gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Temizlik fikri size uygun değilse ihtiyaç duyanlara ütü hizmeti verebilirsiniz. Bunun için ütü hizmeti veren firmalarla anlaşabileceğiniz gibi ilgili sayfalardan ilan verebilirsiniz.

Emekli Olduktan Sonra Yapılabilecek Ek İşler

Emekli Olduktan Sonra Yapılabilecek Ek İşlerHepimiz bir gün emekli olmanın hayalini kuruyoruz, değil mi? Ama emekli olan insanlara baktığımızda da genellikle boşluğa düştüklerini görüyoruz. Çünkü pek çoğu çalışmama fikrine alışamıyor.

Bütün gün evde oturmanın verdiği sıkıntının yanında ele geçen maaşın yetmemesi gibi büyük bir sorunla karşılaşılıyor.

İşte bunun için emeklilere uygun ek gelir yöntemlerini de ele aldık.

1. Yemek Yapmak!

Yıllar boyunca çalışma hayatında yer aldınız ve artık emekliliğin tadını çıkarmanın zamanı geldi. Ve büyük ihtimalle siz de iş hayatında yer aldığınız süre boyunca, çalışmayanların çalışanlara göre çok daha rahat bir şekilde yaptığı şeyleri özlediniz.

Yemek yapmak, bunlardan bir tanesi. Aynı fikirdeyseniz, yemek yaparak para kazanma seçeneğini düşünmelisiniz.

Öğrencilere, yaşlılara, yemek yapmaya fırsat bulamayan çalışanlara, restoranlara, ofislere…

Hangi yöntemleri izleyebileceğiniz tamamen size bağlı. Yemek yaparak para kazanmayı, gerek esnekliği gerekse kazancı ile kesinlikle değerlendirmelisiniz.

2. Bahçe İşleri

Eğer bir bahçeniz varsa ya da ekip biçebileceğiniz bir araziye sahipseniz, kendi işinizi yaparak para kazanabilirsiniz.

Küçük ya da orta ölçekli tarım işleriyle uğraşarak cüzdanınızı rahatlatabilirsiniz.

Meyve ağaçlarından organik sebzelere, nadir bitkilerden çiçeklere kadar birçok alternatifi değerlendirebilirsiniz.

3. Yaşlı-Hasta Bakmak!

Ek gelir elde etmek için düşünebileceğiniz bir diğer iş de yaşlı-hasta bakıcılığı!

Evde boş boş oturmak yerine bir hastanın ya da yaşlının bakımını üstlenmek, ona arkadaşlık etmek iyi bir fikir olabilir.

Bu şekilde hem iyi bir amaca hizmet etmiş hem de para kazanmış olacaksınız. Sahibinden, Evdekibakıcım gibi siteler dışında yerel sayfalardan ve sosyal medya platformlarından bu tür ilanlara ulaşabilirsiniz.

4. Tamirat İşleri

Tamirat işleriyle uğraşmak, emeklilikten sonra hem boşluğa düşmemenizi hem de ek gelir elde etmenizi sağlayabilir.

Eğer böyle bir yeteneğiniz varsa etrafınıza tamirat işleriyle uğraştığınızı söyleyebilir ya da bu türde iş yerleriyle anlaşabilirsiniz. Küçük tamirat tadilat işleri ile güzel gelirler elde edebilirsiniz.

5. Zanaatkarlık

Büyük ihtimalle siz de çalışma hayatında yer aldığınız süre boyunca hobileriniz için yeterince vakit ayıramadınız. Ama artık sevdiğiniz şeylerle uğraşmak için yeteri kadar zamanınız var.

İlgi duyduğunuz zanaatlar varsa (tespih tornacılığı, pipo üretimi, ağaç oymacılığı, kilden üretilen vazolar, dokumacılık, süs eşyaları tasarımı gibi) kendinizi bu konuda geliştirmek için hemen ilk adımı atabilirsiniz.

Online eğitimler ile ustalığınızı geliştirerek el yapımı ürünlerden para kazanabilirsiniz.

SONUÇ:

Nihai olarak varılabilecek sonuç; herkes için uygun bir ek gelir yöntemi olduğu!

Yukarıda bazılarından bahsettik ama siz daha fazla araştırma yaparak farklı ek işler bulabilirsiniz.

Kısacası aradığınız yöntemi burada bulamamış olsanız da araştırmaya devam etmelisiniz. Sonucun ekstra kazanç olduğunu aklınızda tutarak daha kaliteli bir hayata kavuşmak için çaba harcamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın