Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilere Ek Gelir Sağlayacak 15 İş Önerisi

Yaşam maliyetinin iyice arttığı şu günlerde, emekli maaşıyla geçinmek neredeyse imkansız. Ancak aşağıdaki önerilerle, gelirinizi artırabilirsiniz.
Emeklilere Ek Gelir Sağlayacak 15 İş Önerisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Erken yaşta emekli olmuşsanız ve çoğu kişi gibi hayat pahalılığından yakınıyorsanız, tek seçeneğiniz var: Ek gelir elde etmek! Fiyatların alıp başını gittiği şu günlerde, mevcut olumsuzlukları ekstra kazançla aşabilirsiniz. Üstelik daha refah bir yaşama kavuşmak için yapmanız gereken şey, size her yönden getiri sunacak.

Çünkü emeklilik, yalnızca maddi değil aynı zamanda manevi yönden yıpratıcı bir süreç olabiliyor. Uzun yıllar iş hayatında var olup, üreten kişiler, emekli olduklarında boşluğa düşerler. Çoğu, psikolojik anlamda “ben bir işe yaramam, ihtiyarladım” gibi düşüncelere kapılır. Düzensiz yaşam, hareketsizlik gibi nedenler de sağlıklarını kötü etkiler.

İşte tam da bu sebeplerle, aşağıdaki ek gelir yöntemlerini kullanmalısınız. Böylece maddiyatınızın yanında fiziksel ve ruhsal açıdan da kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

1. Deneyimli Öğretmenlere Her Zaman İhtiyaç Vardır

Eğer bir eğitimci emeklisiyseniz, özel ders vererek ek gelir elde etmek en iyi yollardan birisidir. Yıllar boyunca yaptığınız öğretmenlik mesleğini bu şekilde yapmaya devam edebilirsiniz.

Resim, müzik, yabancı dil, matematik, tarih… Her alanda özel ders almaya ihtiyaç duyan öğrenci mutlaka vardır. Saatlerinizi ve ücretinizi kendiniz belirleyeceğiniz, zamanla adınızı duyurarak kazancınızı artırabileceğiniz bu yöntemle tecrübenizi paraya dönüştürün.

2. Emlakçılık ile Yüzde 4 Oranında Komisyon Kazanın!

Emlakçılık ile Yüzde 4 Oranında Komisyon Kazanın!Günümüz emekli maaşlarını ve taşınmaz fiyatlarını göz önünde bulundurduğumuzda, yalnızca bir satışla maaşınızdan fazla kazanç elde etmenin kesin olduğu sonucuyla karşılaşırız.

Mülk alım-satımı, her dönemde yapılan ve yapılabilecek işlerden. Siz de bir gayrimenkulün satış, kiralama ve pazarlama sürecini yöneterek bu kazançlı işten gelir elde edebilirsiniz.

Sahip olduğunuz boş vakti, araştırmalar yaparak, yeni mülk sahipleriyle iletişime geçerek ve kendinize portföy oluşturarak değerlendirebilirsiniz.

Alıcılara doğru bir şekilde emlak satarak, ek gelirin çok ötesine geçerek emekli maaşınızdan daha fazla meblağlar kazanmak mümkün. Bunun için satış teknikleri eğitimleri alabilir, alanında uzman kişilere başvurabilir, günde yalnızca birkaç saatinizi ayırarak profesyonel bir emlakçı olabilirsiniz.

3. Uzmanlığınızı Bilirkişi Olarak Konuşturun!

Bilirkişi, hakim ya da savcıların talebiyle çalışan ve uzmanlık alanına göre mahkemeye bilgi sunan kişi olarak tanımlanmaktadır.

Yani uzmanlığınızı, eğitiminiz, tecrübeniz, alanınızdaki sertifikalarınız ile ispat ederek gelir elde edebilirsiniz. Mahkemelerden ziraat sektörüne, inşaattan muhasebeye birçok alanda başvurulan bilirkişilik için üniversite mezunu olma şartı da bulunmamaktadır.

Lisans mezunları bilirkişi olmak için daha avantajlı olsa da lise mezunları da bu işi yapabilir. Alanınızda donanımlıysanız, güçlü gözlem ve iletişim yeteneklerine sahipseniz, tarafsızlık, titiz çalışma gibi özellikleri taşıyorsanız, hemen detayları araştırmaya başlayabilirsiniz.

4. Seyyar Satıcılık

Seyyar satıcılık, emeklilere hem sosyal hayattan kopmama hem de gayet güzel kazançlar elde edebilme fırsatı sunan yöntemlerden biri. Fazla sermaye gerektirmeyen bu iş fikri sayesinde ne kadar çalışacağınıza ve ne kadar para kazanacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

Mevsime göre kestaneden mısıra, dondurmadan pilava birçok ürün seçeneğiyle gelir elde edebilirsiniz. Süreklilik arz etmemesi, her daim müşteri sunması, esnekliği ve makul getirisiyle seyyar satıcılık için detayları öğrenerek hemen işe başlayabilirsiniz.

5. Gönüllü Hemşirelik Yapın!

Sağlık sektöründen emekli olmuşsanız gönüllü hemşirelik ile hem kutsal bir görev yapmış hem de ek gelir elde etmiş olursunuz. Kızılay, Yeşilay gibi topluluklara dahil olarak bu görevi yapabileceğiniz gibi yardıma muhtaç olan bir kişinin bu işlerini üstlenerek de kazanç elde edebilirsiniz.

Diğer taraftan, bu hizmeti vermek için sağlık alanında yıllarca çalışmış ya da hemşirelik yapmış olmanıza da gerek yok.

Daha doğrusu, gönüllü hemşireliği hasta yakınları için yardım arayanlara başvurarak da yapabilirsiniz. Hastanın durumu, ne kadar yardıma ihtiyaç duyduğu, kaç saat hemşirelik yapılacağı, ücreti gibi şartların değişken olduğu bu iş için ne kadar uygunsunuz?

Maaşın özel durumlarda yüksek rakamlara ulaşabildiği bu iş, haftada 2 günden yatılı hizmete kadar çeşitlilik gösteriyor. Eğer gerekli sabra ve özene sahipseniz, siz de gönüllü hemşirelikten para kazananlardan biri olabilirsiniz.

6. Araştırın, Öğrenin ve Yatırım Yapın!

Araştırın, Öğrenin ve Yatırım Yapın!Uzun çalışma hayatınız boyunca, yatırım yapmaya yeteri kadar vakit ayırmamış olabilirsiniz. Ya da şu an, “ne yatırımı, zaten geçinemiyorum” diye düşünebilirsiniz. Ancak sanıldığın aksine yatırım yalnızca zenginler için değil. Aklını ve zamanını yatırım işine vererek elindeki parayı katlayan pek çok kişi var.

Dolayısıyla çekincelerinizi bir kenara bırakıp, elinizdeki parayı yüksek getiri sunması muhtemel enstrümanlarda değerlendirebilirsiniz.

Elbette bunun için birtakım araştırmalar ve denemeler yapmalısınız. Ancak internet sayesinde isteyen herkesin her türlü bilgiye erişebileceğini hesaba kattığımızda, bunun zor olmadığı aşikar.  Siz de borsa, altın, döviz, kripto, viop gibi yüksek getirili piyasaları araştırarak işe koyulabilirsiniz.

7. Bir Taşla İki Kuş Vurun: El İşi Yapıp Satın!

Şimdiye dek elinize iğne iplik almadıysanız, şimdi tam sırası! Çünkü özellikle hanımların dikkatini çekecek ek gelir fikirleri arasındaki el işleri, yeniden revaçta. Evleneceklerden evlilere, kariyer sahibi iş insanlarından emeklilere pek çok kişi el emeği ürünlerin peşinde.

Hem hediyelik eşya hem de günlük kullanıma uygun olan çeşit çeşit el işleri ile siz de para kazanabilirsiniz. Üstelik bu işi yaparken, bir yandan da stres atacaksınız.

Bir taşla iki kuş vurmuş olacağınız bu yöntemde örgü kıyafetlerden çeyiz ürünlerine birçok seçenek sunabilirsiniz. El emeği göz nuru örgü oyuncaklar, ince ince işlenmiş masa örtüleri, kişiye özel giyim ürünleri, bebek patikleri, ev ayakkabıları ve dahası…

Şimdiden keyifli kazançlar!

8. Hem Hobi Hem İş: Pastacılık ve Şekerleme

Hem Hobi Hem İş: Pastacılık ve ŞekerlemeGünümüzde fazlaca popüler olan özel gün şekerleri, kurabiyeleri ve pastaları konusunda el becerinizi konuşturarak kazanç elde edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de kazançlı olan bu iş için ekstra bir atölye veya yere de ihtiyacınız yok. Kendi mutfağınızda bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kadın erkek demeden el becerisine sahip ve pasta börek işine meraklı olan her emeklinin rahatlıkla yapabileceği bu işi farklı yöntemlerle kullanabilirsiniz.

Örneğin bir dükkanla anlaşarak oraya günlük üretim yapabilirsiniz. Benzer şekilde catering hizmeti veren şirketlerle iletişime geçerek sipariş üzerine hizmet verebilirsiniz. Sosyal medya mecralarının pek çok fırsat sunduğu şu günlerde Instagram ve Facebook gibi platformlardan da gayet güzel satışlar yapabilirsiniz.

9. Evcil Hayvan Bakıcılığı

Hayvan sevginizi değerlendirmek de para kazanma yolları arasında. Barınaktaki hayvanlara yardım ederek de çalışan kişilerin evcil hayvanları ile ilgilenerek de gelirinizi artırabilirsiniz.

Günümüzde birçok kişi, evcil hayvanlarıyla ilgilenmeleri için profesyonel yardım alıyor. Köpek gezdirme hizmeti, evcil hayvan bakıcılığında en popüler olanlardan bir tanesi.

Siz de iş hayatı ya da başka nedenlerden dolayı köpeğini gezdiremeyen hayvanseverlere ulaşarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Bunun dışında evinden uzak kalmak durumunda kalan hayvan sahipleri için ev ziyareti hizmeti verebilirsiniz. Evcil hayvan bakıcılığı seçenekleri arasında kendi evinizde ya da pet sahibi evinde bakım hizmetleri de bulunmaktadır.

Bakınız: Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak

10. Organik Tarım! Ölçeğini Siz Seçin

Günümüzde organik tarımın ne kadar önemsendiğini hepimiz biliyoruz. Satın almak yerine yetiştiricilik yaparak pazar masrafınızı kısmanın yanında ürünlerinizden kazanç elde edersiniz.

Uygun alanınız varsa ya da bu iş için küçük bir bahçe kiralayabilirseniz, organik tarım işini büyütmeniz mümkün. Bağ bahçe işleriyle uğraşmayı sevenler için epey eğlenceli olacak organik tarım işini, online satışlar ya da pazarcılar aracılığıyla yürütebilirsiniz.

Ölçeği tamamen size bağlı olan organik tarım işini, balkonunuzda ya da evinizin uygun bir alanında bile küçük üretimlerle yapabileceğinizi unutmayın.

11. Danışmanlık – Eğitmenlik

Danışmanlık – EğitmenlikBirçok kişi, mesleğinin zirvesindeyken emekli olduğunu düşünür. İşte bu kişiler yıllarca uzmanlık kazandıkları alanlarda danışmanlık yaparak ek gelir elde edebilirler.

Siz de alanınızda uzman olduğunuzu ve yıllar boyu edindiğiniz bilgi birikimini gençlere aktarabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen şu anda işe başlayabilirsiniz. Emekliliğin verdiği deneyimi, gerek mesleği hakkında tecrübe kazanmak isteyen yeni mezunlara gerekse yeni bir alana geçmek isteyenlere sunarak para kazanabilirsiniz.

Sunacağınız hizmetin ücretinden çalışma saatlerinize kadar her şeye sizin karar verebileceğiniz bu yöntemle, sadece emekli maaşınızla geçim derdinden kurtulun.

Bilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda deneyimlerinizi, online eğitim sitelerinde kurs olarak da sunabilirsiniz.

Hem eğitmenlere hem de kursiyerlere yönelik olan platformlarda, yazılımdan kişisel gelişime sanattan yaşam tarzına birçok farklı alan var. İyi olduğunuz alanda eğitim vermek için alanınızda doktora yapmanıza gerek olmadığını da aklınızdan çıkarmayın.

12. Zanaatkarlık

Büyük ihtimalle siz de çalışma hayatında yer aldığınız süre boyunca hobileriniz için yeterince vakit ayıramadınız.

Ama artık sevdiğiniz şeylerle uğraşmak için yeterince zamanınız var. İşte burada ilgi duyduğunuz zanaatlara (tespih tornacılığı, pipo üretimi, ağaç oymacılığı, kilden üretilen vazolar, dokumacılık, süs eşyaları tasarımı gibi) yönelmeyi düşünebilirsiniz.

El işi gibi birçok farklı seçenekle karşılaşacağınız ve kişilere özel olarak da hazırlayabileceğiniz ürünlerle pekala gelir elde edebilirsiniz.

13. Evde Çamaşır Yıkayarak & Ütü Yaparak Para Kazanmak

Çalışan kadın, öğrenci ve bekar nüfusunda artış düşünüldüğü zaman, insanları çamaşır ve ütü işinden kurtarmanın iyi bir ek gelir yöntemi olduğu ortada. Yoğun çalışan herkes için bazen eziyet halini alan çamaşır ve ütü, yeterli boş vakte sahip emekliler için iyi bir ekstra kazanç kaynağı.

Çamaşır-ütü işini, müşterinin isteğine göre kendi evinizde ya da hizmeti alan kişinin evinde yapabilirsiniz. Hizmet verdiğiniz kişinin adınızı çevresine yayması ile çok daha fazla kişi için bu işi yapabilir, dilediğiniz kadar çalışıp aynı oranda gelirinizi artırabilirsiniz.

14. Tamirat İşlerinden Para Kazanın!

Su tesisatçılığı, elektrikçi veya hemen her türlü elektronik aletin tamirinden anlayan bir kişiyseniz, emekliliğinizde bu işlerden kolayca para kazanabilirsiniz. Küçük onarım işlemlerini üstlenerek hem ek gelir elde eder hem de emeklilik psikolojisinden kurtulmuş olursunuz.

Günümüzde contası gevşemiş bir musluğun tamirine bile güzel işçilik paraları alındığını düşündüğünüzde, bunun kazançlı bir iş olduğunu görürsünüz.

Bu alan, çatıdan bisiklet tamirine küçük motorlu aletlerden mobilya onarımlarına kadar epey geniştir. Tamir etme yeteneğinizi kullanarak para kazanacağınız işlere göz atarak alanınızı belirleyin ve hemen onarıma başlayın.

15. Kazan-Kazan Yaklaşımını Kullanın: Ev Yemeği Yapın!

Emeklilikte en güzel işlerden bir tanesi ev yemeği yapmak. Çünkü çalışma hayatının yoğunluğu insanların eve geldiklerine yemek yapması için zaman ve enerji bırakmıyor. Siz de artık düzenli çalışma hayatına veda ettiğinize göre çalışanların bu yükünü hafifletebilirsiniz.

Online platformlardan faydalanabileceğiniz gibi alışveriş merkezlerinde, iş merkezlerinde el ilanları dağıtarak müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz. Küçük işletmelerin kapısını çalarak onlara ev yemeği hizmeti teklif edebilirsiniz. Emin olun lezzetli ve sıcak ev yemekleri için her zaman müşteri bulabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın