Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi Sonrası Dünyanın En Büyük Kazananı Almanya Olacak

Küresel yatırımcı Ruchir Sharma, yeniden şekillenen ekonomik ortamda hangi ulusların gelişeceğini irdeleyerek ABD ya da Çin’in değil Almanya’nın en büyük kazanan olacağını söyledi.
Pandemi Sonrası Dünyanın En Büyük Kazananı Almanya Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs krizi sonrasında dünya düzeninin ne hal alacağı ya da ekonomilerin nasıl bir sıralamaya gireceği merak edilirken küresel yatırımcı Ruchir Sharma, bu konudaki görüşleriyle gündeme geldi.

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nin baş küresel stratejisti ve yazar olarak tanınan Sharma, New York Times’da yayımlanan yazısında pandemi sonrası dünyada hangi ülkenin galip geleceğini ele aldı.

Koronavirüsün geç ulaştığı ancak hükümetin inkar etmek ya da geciktirmek yerine harekete geçtiği büyük bir Batılı ekonomik güçten bahseden Sharma, bunun Angela Merkel yönetimindeki Almanya olduğunu söyledi.

Almanya’nın eğriyi düzleştirmek için test ve temas izlemeyle hazır olduğunu, ölüm oranını da diğer büyük Batılı sanayi ülkelerine kıyasla düşük tuttuğunu söyledi.

Kısa ve hedefli bir kilitlemeyle virüsün yayılmasını engellediğini, bunun da işsizliği sadece yüzde 6 ile sınırlı tuttuğunu ekledi. Uluslararası bir övgüyle karşı karşıya olan ülkenin liderinin, popüler onayda yüzde 40’tan yüzde 70’e kadar büyük bir artış yaşadığını da vurguladı.

İşte tüm bunların, yani Angela Merkel yönetimi altındaki Almanya’nın, Donald Trump altındaki Amerika ile ters görüntüyü yansıttığını dile getirdi. Sonuçta ABD’nin koronavirüsle mücadele kapsamında çok da iyi bir iş çıkarmadığı tüm dünya tarafından biliniyor.

Ülke toplam vaka ve ölüm sayısında ilk sırada gelmeye devam ederken rakamlar korkutucu boyutlara ulaşıyor.
ABD 19 Temmuz Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Almanya ise 202 bin 845 toplam vaka ve 9 bin 163 olan ölüm sayısıyla dünya sıralamasında on yedincilikte geliyor. Sharma, bu gerçeklere atıfta bulunarak Merkel’in izlediği yola övgüde bulundu.

Alman sendikalarının fabrikaları açık ve çalışma koşullarını genel olarak güvende tutmak için patronlarla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını, hükümetin salgını kontrol altına almak için tüm Alman eyaletleriyle; virüsün en çok zarar verdiği ülkeler için bir kurtarma fonu kurmak için AB üyeleriyle birlikte çalıştığını söyledi.

Ve Sharma, Almanya’nın gösterdiği güçlü yanların onu pandemi sonrası dünyada başarılı olma olasılığı en yüksek olan büyük ekonomi haline getirdiğini öngördü.

Sharma Yeniden Şekillenen Dünyada Hangi Ülkeler Gelişecek?Vietnam’ın virüsü raylarında durduran bir hükümetle birlikte yeni bir ihracat gücü merkezi olarak umut verici göründüğünü belirtti ki UBS de Vietnam ekonomisinin Asya’daki en parlak noktalar arasında yer aldığını söylemişti.

Ruchir Sharma, Rusya’nın da ilginç bir ekonomisi olduğunu belirterek; “çünkü Başkan Vladimir Putin yıllardır ülkesini dış finansal baskıdan korumak için çalışıyor, bu hızla küreselleşme karşıtı olan bir dünyada giderek daha değerli olacak bir savunma hamlesi” dedi. Ancak en büyük kazananın Almanya olabileceği görüşünü tekrarladı.

Almanya’nın pandemiye verdiği yanıtın, önceden var olan güçlü yönlerini vurguladığını dile getirdi.
Almanya 19 TEmmuz Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Bunları etkili hükümet, düşük borç, küresel ticaret düştüğünde bile ihracatını koruyan endüstriyel üstünlük için itibar, Amerikan ve Çin internet devlerinin egemen olduğu bir dünyada yerli teknoloji şirketleri yaratma kapasitesinin artması olarak açıkladı.

Diğer ülkeler son dönemdeki işten çıkarmaların kalıcı olabileceğinden endişe ederken, Alman işçilerin çoğunun ülkedeki yüzyıllık bir hükümet sistemi (Kurzarbeit) sayesinde bordrolu kaldığını ekledi.

Ayrıca Almanya’nın pandemiye bir hükümet fazlası ile girdiğinden kilit altındaki ekonomisini ailelere doğrudan ödemeler, vergi indirimleri, işletme kredileri ve gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 55’ini oluşturan diğer yardımlar ile destekleyebildiğini aktardı. Bunun da GSYİH’nin bir payı olarak ABD’nin kurtarma paketinden kabaca 4 kat fazla olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Almanya’nın, Alman cimriliğinin tüm kıtaya zarar verdiğinden uzun süredir şikayet eden komşu ülkelere acil teşvik fonu sağlamak için ilk kez yapabilir ve istekli olduğunu savundu. Hareketin hem cömert hem de zekice olduğunu, çünkü söz konusu ülkelerin artık Alman ihracatını olduklarından daha iyi karşılayabildiklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu