Yatırım yapmaya başla!

Pandemi Bitse Bile Küresel Ekonomideki Etkileri Kalıcı Olacak

IFS, virüsün önemli bir sağlık tehdidi olarak kaldığı sürece, durumun küresel ekonomik etkinin kesin bir değerlendirmesini sağlayamayacak kadar değişken olmaya devam ettiğini bildirdi.
Pandemi Bitse Bile Küresel Ekonomideki Etkileri Kalıcı Olacak

Küresel sağlık krizi ekonomiyi eşi benzeri görülmemiş düşük seviyelere sürüklerken, kurumlar da tahminlerini genel olarak aşağı yönlü revizyonlar yaparak güncelliyor.

Bugün IFS tarafından yayımlanan raporda da mevcut tehlikeler ve belirsizliklere vurguyla benzer bir tablo ortaya serildi.

Citi ve Nuffield Vakfı işbirliğiyle üretilen IFS raporu, COVID-19 salgını ve buna yönelik politika tepkisinin, şimdiye kadar 2020’de sadece ekonomik ve mali gelişmelere hakim olmadığını ayrıca yılın geri kalanı ve 2021 için de başlangıç noktasını belirlediklerini söyledi.

Virüsün önemli bir sağlık tehdidi olarak kaldığı sürece durumun küresel ekonomik etkinin kesin bir değerlendirmesini sağlayamayacak kadar değişken olmaya devam ettiği vurgulandı.
Küresel Tahmin IFS
KAYNAK: IFS

Açık olan şey, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin 2020’nin ilk yarısında ekonomilerine tarihi darbeler alması olarak gösterildi. ABD’nin yüzde 10, Avrupa Birliği’nin yüzde 14 ve İngiltere’nin yüzde 22’lik gayri safi yurt içi hasıla düşüşleri yaşadığı aktarıldı.

İlkbahar ve yaz başında uygulanan kilitleme önlemleri çoğu ülkede benzeri görülmemiş olsa da bazı ülkelerin virüsü kontrol altına almayı başardıkları, halihazırda ekonomik-politik faydalar elde ettikleri eklendi. Rapora göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde, çoğu ülke keskin ancak eksik bir ekonomik iyileşme görmeye başladı.

Ancak toparlanma, temkinli tüketiciler, yüksek işsizlik oranları, 2020’nin ilk yarısındaki düşük yatırım, özel sektör borcundaki artış ve uluslararası ticarette aksamalar nedeniyle risklerle karşı karşıya. Citi’nin GSYİH’nın büyük bölümünün 2021 veya 2022’de kriz öncesi seviyelere ulaşacağını tahmin ettiği söylendi.

“Yine de tüm ekonomilerin COVID öncesi tahminimizden veya COVID öncesi eğilimlerin basit bir dış değerlendirmesinin işaret edeceğinden daha küçük kalmasını bekliyoruz.” ifadeleri eklendi.

Raporda mali ve parasal tepkinin, 2008-09 krizinden sonra çok daha hızlı ve kapsamlı olduğu belirtilirken hükümetlerin iki dalga halinde destek tedbirleri aldıkları dile getirildi.
Covid Birleşik Mali Tepkiler
Kaynak: IFS

Bazı ülkelerin -özellikle AB’de- yeni bir normale geçişi desteklemeye yardımcı olmak için üçüncü dalga paketleri uygulamaya başladıkları da söylendi.
Hemen hemen her ekonomide, 2020’nin ilk yarısında ekonomik çıktının çöküşünün tarihsel olduğu hatırlatıldı.

GSYİH’nin ABD’de %10,2, Almanya’da %11,5 ve AB genelinde %14,3 düştüğü, 28 büyük ekonomiden İspanya ve İngiltere’nin GSYİH’de (sırasıyla %22,7 ve %22,1) en kötü düşüşleri yaşadığı bildirildi. Sadece Çin’in 2020’nin ilk yarısında büyümeye devam ettiği ancak %0,4’lük büyüme normal büyüme oranlarından çok uzak kaldı.

Ekonomik açıdan felaketle geçen yılın ilk yarısından sonra, çoğu ülke keskin ancak genellikle eksik bir iyileşme yaşarken bir başka büyük kilitlenme turundan kaçınılsa bile çoğu ekonominin 2021 veya 2022’ye kadar salgın öncesi üretim seviyelerine geri dönmeyeceğini öngörüldü.

Pandeminin kendisi sona erdiğinde bile kalıcı ekonomik etkiler olacağı konusunda uyarı yapıldı. Citi, GSYİH’nın çoğunlukla 2021 veya 2022’de kriz öncesi seviyelere ulaşmasıyla, hemen hemen her yerde büyük GSYİH düşüşleri ve keskin toparlanma olacağını tahmin etti.

Mevcut tahminlere göre Çin ve ABD, Avrupa ekonomilerinden daha iyi performans gösterecek gibi görünüyor. Bu krizde en iyi ve en kötü performans gösteren ekonomiler arasında önemli bir ayrışma riski olduğunun üzerini çizen IFS, 2020’nin son çeyreğine girerken, İngiltere’nin büyük ekonomiler arasında en kötü başlangıç noktalarından birine sahip olduğu kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum