Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Uzun Vadeli Kredi Borcunun Yüzde 63,5’i Dolar

TCMB, yılın ilk ayına ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Azalan kredi borcuna ilişkin detaylar aşağıda;
Özel Sektörün Uzun Vadeli Kredi Borcunun Yüzde 63,5’i Dolar
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün yayımlanan rapora göre Ocak ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu 2021 yıl sonuna kıyasla 305 milyon dolar azaldı ve 168,6 milyar dolar oldu.

Özel sektörün uzun vadeli kredi borcu 229 milyon dolar azalarak 161,2 milyar dolara geriledi. Ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borcu ise 76 milyon azalarak 7,4 milyar dolar oldu.

Borçluya göre dağılımda bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 188 milyon dolar azaldı. Tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar 15 milyon dolar düşerek 20 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası Rapor
KAYNAK: Twitter

Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 94 milyon dolar azalırken tahvil stoku önemli bir değişiklik göstermedi ve 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 348 milyon dolar azaldı. Tahvil stokunda ise 490 milyon dolar artış oldu ve 10,6 milyar dolara yükseldi.

2021 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 192 milyon dolar artarak 4,9 milyar dolar; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 37 milyon dolar artışla 929 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılımda Ocak sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 586 milyon dolar azaldı ve 107,7 milyar dolar oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borç bir önceki yıl sonuna göre 41 milyon dolar azalışla 7,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

161,2 Milyar Dolarlık Borcun Yüzde 63,5’i Dolar!

161,2 milyar dolarlık borcun yüzde 63,5’i dolar, yüzde 33’ü euro, yüzde 1,6’sının Türk lirası ve yüzde 1,9’u diğer dövizlerden oluştu. 7,4 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun yüzde 40,3’ü dolar, yüzde 35,1’i euro, yüzde 19,7’si Türk lirası ve yüzde 4,9’u diğer döviz cinslerinden oluştu.

Bununla birlikte 161,2 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 60,1’ini finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Finansal kuruluşların payı yüzde 39,9 oldu.

Kısa vadeli kredi borcunda tablo tersine dönerek en yüksek pay finansal kuruluşların oldu.

Buna göre 7,4 milyar dolarlık borcun yüzde 82,7’sini finansal kuruluşlar oluştururken yüzde 17,3’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Ocak sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 43,9 milyar dolar olduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu