Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Yurt Dışı Uzun Vadeli Kredi Borcu 164,1 Milyar Dolara Geriledi

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, ocak sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı 43,9 milyar dolar oldu.
Özel Sektörün Yurt Dışı Uzun Vadeli Kredi Borcu 164,1 Milyar Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Buna göre 2021’in Ocak ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 164,1 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu ise 9,8 milyar dolar oldu.

Ocak sonu itibarıyla bankaların uzun vadeli kredi borcu, 333 milyon dolar düşüş gösterdi.
Ocak Uzun Vadeli Kredi Borcu 164,1 Milyar Dolar
Kaynak: TCMB

Söz konusu dönemde bankaların tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları 839 milyon dolar artışla 22,4 milyar dolar oldu. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 250 milyon dolar azalırken, tahvil stoku değişiklik göstermeyerek 2,3 milyar dolarda kaldı.

Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 195 milyon dolar, tahvil stoku 6 milyon dolar azaldı. Bankaların kısa vadeli kredi borcu, geçen yılın sonuna göre 46 milyon dolar azalarak, 6,6 milyar dolara geriledi. Finansal olmayan kuruluşların kısa vadeli kredi borcu 78 milyon dolar artışla, 1,4 milyar dolara çıktı.

Alacaklıya göre bakıldığında uzun vadeli borç olarak tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 903 milyon dolar azalarak 108,7 milyar dolara geriledi. Kısa vadelide ise 140 milyon dolar düşüşle, 9,4 milyar dolar seviyesi kaydedildi.

164,1 milyar dolarlık uzun vadeli borcun %62,3’ünü ABD doları, %33,5’ini Euro, %2,4’ünü Türk lirası ve %1,8’ini diğer döviz cinsleri meydana getirdi. 9,8 milyar dolarlık kısa vadeli borcun ise %40,6’sını ABD doları, %33,6’sını Euro, %23,6’sını Türk lirası ve % 2,2’sini diğer döviz cinsleri oluşturdu.

Uzun vadeli borcun %43,3’ünü finansal, %56,7’sini finansal olmayan kuruluşlar, kısa vadelinin ise %83,6’sını finansal, %16,4’ünü finansal olmayan kuruluşlar meydana getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu