Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Özbekistan Yatırımını Duyuran Aksa Enerji Hisseleri Rekora Yükseldi

Çarşamba gününe yatay başlayan Aksa Enerji hisseleri, Özbekistan'a yeni doğal gaz çevrim santralinin kurulacağının açıklanmasıyla 8,97 TL ile zirveye çıktı.
Özbekistan Yatırımını Duyuran Aksa Enerji Hisseleri Rekora Yükseldi

Aksa Enerji’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Özbekistan’ın Buhara kentinde 270 MW kurulu güçte doğal gaz kombine çevrim santrali kurulmasına yönelik bir anlaşma imzalandığını bildirildi.

Borsada AKSEN koduyla işlem gören şirket hisseleri söz konusu gelişmenin ardından tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Tadil edilen anlaşmanın Taşkent’te kurulacak olan santralle birlikte üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl boyunca satışını içerdiği bildirildi.

Aksa Enerji KAP DuyurusuYapılan açıklamada Taşkent’te toplam 470 MW kurulu güce sahip olacak doğal gaz kombine çevrim santralleri ile Buhara’da 270 MW kurulu güce sahip olacak santralin, 2021 yılının son çeyreğinde devreye alınmasının planlandığı aktarıldı.

Bu yatırımların hayata geçirilmesinin ardından Aksa Enerji’nin ülke ekonomisine katma değer sağlayacağı ifade edildi. Özbekistan’da toplam kurulu gücün 740 MW’a ulaşacağı yatırım aşamalarında, maliyetin optimize edilerek çalışılacağı eklendi.

Aksa Enerji hisse senedi fiyatı Çarşamba günkü işlemlerde tüm zamanların en yükseğini gördü.
Aksa Enerji Hisse Performansı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Bu sabah işlemlere 8,33 lira ile yatay bir başlangıç yapan Aksa Enerji hisseleri günün ilk yarısında sakin bir grafik çizdi. Saat 15:40 sularında yapılan KAP duyurusunun ardından, yatırımcıların risk iştahının artması, hisse senedine alımların yükselmesini sağladı.

AKSEN fiyatı günün ikinci yarısında 8,97 liraya çıkarak, bugüne kadar geldiği en yüksek seviyeyi kaydetti. Gün içinde en düşük seviyeyi ise 8,3 olarak kaydetti.

Günlük ortalaması 8,67 TL olan Aksa Enerji hisse senedi fiyatı, haftalık bazda en düşüğü 8,06 olarak gerçekleştirdi. Saat 17:45’te %3,48 oranında yükselişle, 8,64 liradan işlem görüyor.

30 günlük periyotta en düşük seviyeyi 6,92 lira ile en düşük seviyeyi gören şirket hisseleri, yıllık bazda en düşüğü 2,85 lira ile 17 Mart’ta gördü. 20 günlük ortalaması 7,87 TL, 52 günlük ortalaması 7,45 TL oldu. Teknik açıdan 7,95 – 8,28 bandı destek, 8,95 – 9,29 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum