Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcıların Dikkatine! Gelecekte Bu Şirketlerin Yıldızı Parlayacak!

Ulaşım sektöründe batarya üretiminin gelecekte artması beklenirken, bu üretimi sağlayan şirketlerin hisselerinin en çok kazandıran olacağı tahmin ediliyor. İşte bu şirketler...
Yatırımcıların Dikkatine! Gelecekte Bu Şirketlerin Yıldızı Parlayacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA), Bataryalar ve Güvenli Enerji Dönüşümleri Özel raporunu yayımladı. Söz konusu raporda düşen maliyetlerin, inovasyondaki ilerlemenin ve destekleyici endüstriyel politikaların batarya teknolojilerine talebi artırdığı not edildi. Elektrikli otomobillerin popülerliği artarken, batarya üreten BIST 100 şirketleri ise dikkat çekiyor.

UEA’nın raporuna göre geçen yıl elektrik sektöründe batarya kurulumları yıllık bazda yüzde 130 büyüdü. Ulaşım sektöründe bataryadaki büyüme sayesinde ise 2020’de 3 milyon olan elektrikli araç satışları 2023’te 14 milyona yükseldi.

Temiz enerji teknolojilerindeki büyüme, batarya teknolojilerindeki büyümenin arkasında kaldı.

UEA Başkanı Fatih Birol ise bataryaların, yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılmasında ve ulaşımın elektrikli hale getirilmesinde paha biçilmez bir rol oynadığını not etti.

Dünyada batarya kurulumlarının büyük ölçüde hızlanması beklenirken, batarya üretimi yapan şirketler ön plana çıkıyor. Bu şirketlerin hisselerinin yakın gelecekte en çok kazandıran hisseler olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Kontrolmatik, Koç Holding, Aspilsan ve Zorlu Enerji gibi şirketler batarya üretimi gerçekleştiriyor.

Şirketlerin Hisselerinin Son Durumu

Söz konusu şirketlerin hisseleri incelendiğinde enerji sektörünün bilinen ismi Kontrolmatik’in (KONTR) hisseleri geçen yıl en yüksek 351 TL’yi görmüştü. Bu yıla yeşilleri yakarak başlayan hisseler Mart ayında kapanışı 234,5 TL’den yaptı.

Hisseler yazsım sırasında 236,4 TL’den işlem gördü.

Koç Holdig’in (KCHOL) hisseleri ise yıllık bazda yüzde 178,61 kazandırdı. 2024 yılına sağlam giriş yapan hisseler yükseliş trendini sürdürüyor. KCHOL hisseleri yazım sırasında 214 TL’den işlem gördü.

2024’e güçlü başlangıç yapan bir diğer hisse ise Zorlu Enerji (ZOREN) oldu. Yükseliş seyri hakim olan hisseler yazım sırasında 6,73 TL’den işlem gördü. Yıllık bazda yüzde 130,61 kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın