Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Hissesi Beklenti Üstü Gelire Rağmen Sert Düştü!

Sosyal medya devi Meta’nın üç aylık kazanç bildirimi beklenti üstü açıklanmasına rağmen, hisselerinde kayıplar arttı. Ayrıntılar geliyor...
Teknoloji Hissesi Beklenti Üstü Gelire Rağmen Sert Düştü!
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen teknoloji ve sosyal medya şirketi Meta, yılın ilk çeyreğine ilişkin mali raporlarını paylaştı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in üç aylık mali verilere ilişkin açıklamaları hisse senedinde yüzde 15’e yakın düşüşü beraberinde getirdi.

Hisselerdeki düşüş piyasa değerinin 200 milyar dolardan fazla düşmesine neden oldu. Zuckerberg, “Yeni bir ürünü ölçeklendirmek için yatırım yaptığımız ancak henüz para kazanmadığımız ürün taktik kitapçığımızın bu aşamasında stoklarımızda tarihsel olarak çok fazla dalgalanma gördüğümüzü belirtmekte fayda var” açıklamasında bulundu.

META günlük grafik
Kaynak: TradingView

Meta’nın hisse senedi fiyatı geçen yıl neredeyse üç katına çıktı ve Çarşamba günkü kapanış itibarıyla 2024′te yüzde 40 artış gösterdi. Nisan ayı başında hisse senedi rekor seviyesi olan 527,34 dolara ulaştı.

Meta, ilk çeyrek için beklenenden daha iyi sonuçlar açıkladı. Şirketin geliri bir önceki yılın aynı dönemindeki 28,65 milyar dolara kıyasla yüzde 27 arttı. Bu, 2021′den bu yana herhangi bir çeyrekte görülen en hızlı büyüme oranını temsil ediyor.

Net gelir, 5,71 milyar dolardan iki kattan fazla artarak 12,37 milyar dolara ulaştı. Net gelirdeki artışın bir nedeni, gelir artışı hızlanırken satış ve pazarlama maliyetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında düşmesi oldu.

GCM Yatırım Banner

Meta, ikinci çeyrekte satışların 36,5 ila 39 milyar dolar arasında olmasını beklediğini bildirdi. Şirketin çalışan sayısı ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 10 azalarak 69.329′a geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.