Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Eşya Sektöründe Azalan İhracat Şirketlerin Hisselerini Vurdu!

Beyaz eşya sektöründe ihracat hacmi Mart ayında daralırken, bu durum BIST 100 şirketlerini etkiledi. Detaylar haberde...
Beyaz Eşya Sektöründe Azalan İhracat Şirketlerin Hisselerini Vurdu!
HABER GİRİŞ

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD), Mart ayına yönelik beyaz eşya sektörü raporunu yayımladı. Mart’ta beyaz eşya iç pazar satışları yıllık bazda yüzde 24 yükselirken, ihracat hacmi ise yıllık bazda yüzde 11 daraldı.

Yine verilere göre beyaz eşya iç pazar satışları yılın birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 28, ihracat hacmi de yıllık bazda yüzde 5 daraldı.

TÜRKBESD Başkanı Gökhan Sığın küresel yavaşlamanın zayıf ihracatın arkasındaki ana neden olduğunu söyledi. Sektördeki maliyet baskılarının ihracat rekabetçiliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu bildirdi.

Kredi kartı taksit sayısının azaltılmasının ve kredi faiz, komisyon oranlarının artırılmasının iç pazar için riskli olduğunu sözlerine ekledi.

Beyaz eşya sektöründeki bazı hisselerin son durumu

Beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren BIST 100 şirketlerinin Mart ayı performansı incelediğinde Arçelik (ARCLK) hissesinin söz konusu dönemde kırmızı mumları yaktığı görüldü.

GCM Yatırım Banner

Şubat’ta kayda değer yükselen hisse kapanışı 169 TL’den yaptıktan sonra Mart’ta kapanışı 168,5 TL’den yaptı. Hisseler 169 TL’den işlem görüyor.

Vestel Beyaz Eşya (VESBE) hisseleri ise Mart ayında iyi bir performans göstermedi. Şubat ayında 22 TL’yi gören hisseler, Mart ayında kapanışı 19,5 TL’den yaptı.

Arzum Ev Aletleri (ARZUM) hisseleri Şubat ayında en yüksek 61 TL’yi gördü. Kapanışı 35,8 TL’den yaptı. Mart ayında 44,62 TL’ye kadar geriledi.

Alcarko Carrıer (ALCAR) hisseleri Şubat ayında kayda değer yükselirken, Mart ayında kırmızıları yaktı. Mart ayında 1615 TL’den kapattı. Hisseler 1400 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın