Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Önde Gelen Teknoloji Devi Temettü Dağıtacak!

Google’ın çatı şirketi Alphabet, yılın ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı ve tarihinde ilk kez temettü dağıtacağını duyurdu. Detaylar haberde...
Dünyanın Önde Gelen Teknoloji Devi Temettü Dağıtacak!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google’ın çatı şirketi Alphabet, tarihinde bir ilke imza atacak. Alphabet, ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı ve önemli gelir artışı ve temettü programının başlatılması ile güçlü bir performans ortaya koydu.

Şirket 2024’ün ilk çeyreğinde, önceki yıla göre yüzde 15 artışla 80,5 milyar dolar gelir bildirdi ve 78,59 milyar dolar olan tahmini aştı. Bu büyüme, başta Arama, YouTube ve Google Cloud olmak üzere büyük segmentlerdeki güçlü performansı yansıtıyor. Şirketin net geliri, beklenen 19,1 milyar doların oldukça üzerinde, 23,66 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Alphabet’in işletme geliri, 2023’ün ilk çeyreğindeki 17,42 milyar dolardan 25,47 milyar dolara yükselirken, yüzde 32’lik faaliyet marjı, kârlılığın arttığına işaret ediyor. Şirket ayrıca, mali sağlığının ve hissedarlara değer kazandırma taahhüdünün altını çizen, hisse başına 0,20 dolar tutarında nakit temettü ilan eden yeni bir temettü programı duyurdu.

Alphabet, Sundar Pichai’nin liderliğinde yapay zeka modeli geliştirme ekiplerini birleştirerek bu alandaki girişimlerini ilerletiyor. Temettü dağıtımının 10 Haziran 2024’te dağıtılması planlanıyor. Teknoloji devinin, yönetim kurulunun onayına tabi olarak üç ayda bir nakit temettü ödemeyi planladığı belirtildi.

Alphabet’in Yönetim Kurulu ayrıca, şirketin devam eden büyüme beklentilerine ve finansal istikrarına duyulan güveni yansıtan, 70 milyar dolarlık önemli bir hisse geri satın alma programına izin verdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.