Yatırım yapmaya başla!

OVP Öncesi Küresel Piyasalar Olumlu Seyrediyor

Orta Vadeli Programa odaklanan Türkiye piyasaları son günlerde EM piyasalarıyla birlikte artarken, Asya Borsaları ve Wall Street de paralel olarak yükseliyor.
OVP Öncesi Küresel Piyasalar Olumlu Seyrediyor

Orta Vadeli Politika öncesi piyasalarda iyimser hava hakim. Bugün saat 11:00’de açıklanacak olan OVP öncesinde gelişmekte olan piyasalarda ve Türkiye varlıklarında olumlu bir seyir izliyoruz. Türkiye endeksleri günü yüzde 1,1  yükselişle kapatırken, Wall Street’te yatay bir seyir görülmesine karşın MSCI GOÜ günü yüzde 3,7 artıda sonlandırdı. Küresel sermaye yeniden EM piyasalarına yönünü çevirdi. Gelişmekte olan ülke elektronik fon transferleri ile yapılan para girişi bir önceki yılın Temmuz ayından beri gördüğü en yüksek değerlere ulaştı.

Türkiye piyasaları ve gelişmekte olan ülke piyasalarına ilginin artmasıyla açıklanan bir yükseliş izleniyor. Merkez Bankası’nın tahminler üstü bir faiz artışı sonrasında TL’de görülen güçlenme BDDK ve Bankalar Birliği’nin işbirliğiyle sağlanan finansal istikrar dün banka hisselerinde yüzde 6 civarı bir yükselişe neden oldu.

Piyasalardaki gelişmeler birbirine paralel seyrediyor.

Asya Borsaları ve Wall Street YükselişteAsya Borsaları ve Wall Street borsalarındaki yükselişe paralel Türkiye piyasalarındaki iyimser havanın devam etmesi bekleniyor. OVP’de mali sıkılaşma, yapısal reformlar ve makro ihtiyati tedbirler konusunda piyasa beklentisi karşılanırsa yükseliş trendi başlayabilir.

Dünya piyasalarındaki yükselişe paralel yükselen Türkiye varlıkları ışığı altında şirket gelişmeleri.

Borsa İstanbul GüçleniyorŞirket gelişmelerine bakacak olursak son günlerde yükseliş göstererek 18’li rakamların üzerinde seyreden THYAO uçak kilogram başına kargo gönderim ücretlerini Türk lirası bazında yüzde 81 artırdı. Yapılan açıklama şirket tarafından henüz doğrulanmadı. THY 2018 yılında kargo gelirlerini 1.5 milyar TL hedefliyor. Yataş Yatak (YATAS) Ankara fabrikasındaki mobilya yatırımı için 32,7 milyon liralık bir teşvik belgesi aldığını açıkladı, bu açıklamanın hisseye yansımasını uzmanlar nötr olarak değerlendiriyor.

Petkim’de izlediğimiz şirket ortaklığındaki değişiklik sözleşmesi uyarınca, Star Rafineri’nin devreye alınması için testlere başlandığı bildirildiğinden, devir bedelinin ikinci taksitini (240 milyon dolar) Eylül sonuna kadar STEAŞ’a ödenmesine karar verildiği açıklandı.

Coca Cola içecek Özbekistan’da yatırım fırsatını değerlendiriyor. 19 Eylül’de Coca Cola Özbekistan Maliye Bakanlığı ve EBRD’nin katılımıyla bir toplantı yapıldığı açıklandı. Geçmiş dönemde Coca Cola Afrika’da görüşmeler gerçekleştirmişti ancak yatırımını daha yakın coğrafyalara yönlendirmişti. Özbekistan haberinin hisselerdeki yansıması çok etkili olmayabilir.

 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum