Yatırım yapmaya başla!

Otomotivde 30 Milyar Dolarla İkinci En Yüksek İhracat Rakamı Bekleniyor

2018 yılında 31,6 milyar dolar olan Türk otomotiv endüstrisi ihracatının, 2019 sonunda 30 milyar doları aşarak, ikinci en yüksek seviyeyi kaydetmesi öngörülüyor.
Otomotivde 30 Milyar Dolarla İkinci En Yüksek İhracat Rakamı Bekleniyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından açıklanan rakamlara göre otomotiv ihracatı, yılın ilk 10 ayında kayda değer oranda artış gösterdi.

Açıklanan verilere göre Ocak-Ekim arası dönemde Türk otomotiv sektörünün toplam ihracatı 25,4 milyar dolara yükseldi. Sektör temsilcileri yılın bitmesine sayılı günler kala tahminlerini paylaşırken, hedef pazarlar hakkında bilgi verdi.

Uludağ OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, sektör ihracatında iyileşme olsa geçen yıla kıyasla zayıf olduğunu söyledi.

Otomotiv SektörüTürk otomotiv endüstrisi ihracatının 2007 yılından itibaren ivme yakaladığını söyleyen Çelik, en yüksek rakama 31,6 milyar dolarla 2018 yılında ulaşıldığını açıkladı. Bu yılın ilk on ayında kayda değer oranda artış olmasına rağmen geçen yıl ile kıyaslandığında %3,5 daha geride olduğunu söyledi.

2018 yılında dünyanın tamamındaki otomobil ihracatı 775,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti. Bu tutar Türkiye’de 12,4 milyar dolar oldu. Türkiye bu rakamla dünya ülkeleri arasında 14. sırada yer alıyor. Otomobil ihracatında ilk sırada 154,7 milyar dolar ile Almanya yer alırken onu 99,1 milyar dolar ile Japonya ve 51,4 milyar dolarla ABD izledi.

2019 sonunda ihracatta 30 milyar doların rahatlıkla geçileceği öngörülüyor.

Otomotiv İhracatı2017 yılında 25,8, 2018’de 31,6 milyar dolarlık otomotiv ürünü ihracatı yapıldığını açıklayan Çelik, bu yıl sonunda da çok rahat bir şekilde 30 milyar doların üzerine çıkılacağını belirtti. Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta bu yıl %10 daralma olduğunu, bu nedenle de Rusya ve İsrail gibi yeni pazarlara yönelerek, bu açığı kapatmaya çalıştıklarını anlattı.

Değer olarak artış olsa da miktar bakımından otomotiv ihracatında azalma oldu. Otomotiv Sanayii Derneği, Ocak-Ekim döneminde toplam otomotiv üretiminin geçen yıla kıyasla %8 azalarak 1 milyon 189 bin 539’a gerilediğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum