Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Otokar Hisseleri İETT ile 606 Milyon TL’lik Sözleşme Haberiyle Yükseldi

Otokar gelecek yıl teslimi tamamlanmak üzere İETT için yerli metrobüs üretecek. Şirket hisseleri bu haberin etkisiyle %3’e yakın prim yaptı.
Otokar Hisseleri İETT ile 606 Milyon TL’lik Sözleşme Haberiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Genel merkezi Adapazarı’nda olan Otokar, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) için yerli metrobüs üretecek. İETT Genel Müdürlüğü, 100 adetlik metrobüs alım ihalesinde sözleşme aşamasına gelindiğini bildirdi.

Koç Holding bünyesindeki Otokar ile İETT arasında yapılacak olan sözleşmenin 10 gün içinde imzalanması bekleniyor. 606 milyon TL değerinde olan iş teslimi ise partiler halinde 2022 yılında tamamlanacak.

Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (OTKAR) hisseleri gelen bu haberin etkisiyle alıcılı seyrediyor.
Otokar Hissesi %2,67 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket hisseleri önceki kapanışını 318 liradan yaptı. Bu sabah 323 liradan açıldı. İşlemlerin başlamasıyla birlikte yönünü yukarı çevirerek 328,7’ye yükseldi. Saat 10.34’te %2,67 artışla, 326,50 liradan fiyatlanıyor.

Bugünkü işlemlerde alım ağırlıklı seyreden hisseler, son bir haftalık dönemde %3’e yakın geriledi. Aylık bazda kaybı %6 düşüşe işaret ederken, yıllık olarak yatırımcısına %143 kazandırdı.

Otokar’ın İETT için üreteceği metrobüslerin uzunluğu 21 metre, yolcu kapasitesi ise 200 olacak.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2012 yılından bu yana 1000’den fazla şehir içi otobüsünün İETT bünyesinde hizmet verdiğini söyledi. Bu doğrultuda İstanbul’un toplu taşımadaki zorluklarını çok iyi bildiklerini ifade etti.

İstanbul’un toplu ulaşımında alınacak sorumluluğun farkında olduklarını belirten Görgüç; “Otokar olarak bir kez daha İETT’ye hizmet verecek olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçmişte kazandığımız ihaleler kapsamında İETT bünyesindeki araçlarımıza 5 yıl boyunca satış sonrası hizmeti sunmuş; işletme maliyetlerinin de azaltılmasına katkı sağlamıştık.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu