Oruç Tutma Vergisini Duymuş muydunuz?

Bugün tüm İslam Alemi için önemli olan, 11 ayın sultanı Ramazan ayı başladı. Tüm Müslümanların bir ay boyunca oruç tutacağı bu mübarek ay her yıl beraberinde birçok yeni kural ve uygulamayı getiriyor. Bu yıl da gelenek bozulmadı ve bu kurallara “oruç tutma vergisi” eklendi. Eminim, birçoğunuz böyle bir verginin varlığından haberdar değilsinizdir. Hatta “oruç tutmanın […]

Bugün tüm İslam Alemi için önemli olan, 11 ayın sultanı Ramazan ayı başladı. Tüm Müslümanların bir ay boyunca oruç tutacağı bu mübarek ay her yıl beraberinde birçok yeni kural ve uygulamayı getiriyor. Bu yıl da gelenek bozulmadı ve bu kurallara “oruç tutma vergisi” eklendi. Eminim, birçoğunuz böyle bir verginin varlığından haberdar değilsinizdir. Hatta “oruç tutmanın da vergisi olur muymuş,” dediğinizi duyar gibiyim.

Oruç tutma vergisi denilen şey, oruç tutanlara verilen erzaklarla ilgili bir durum. Konuyu daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse; Ramazan ayında oruç tutan işçiler işyerlerinde doğal olarak yemek yemiyor. Bu durumda yedirilmeyen yemeğin yerine ya nakit olarak yemek parası ya da temel gıda maddelerinden oluşan bir erzak paketi veriliyor.

Verilen bu erzak bedeli veya yemek paraları “ücret” olarak kabul ediliyor. Yani hem gelir vergisine hem de damga vergisine tabi tutulması gerekiyor. Ödenen bu yemek paraları veya verilen erzakın bedeli işçinin o ayki maaşına eklenerek, artan oranlı tarifeye göre gelir vergisine tabi tutuluyor.

Ancak oruç tutmayan işçilere, işyerinde verilen yemeklerin bedeli hiçbir vergiye tabi tutulmuyor.

Bunların dışında oruç tutanlara eğer alışveriş çeki verilirse bu, KDV dahil “ücret” olarak kabul edilip; GVK Madde 40/1’e göre gider olarak yazılıyor.

Bu vergilerin diğer bir şekli de Ramazan ziyafetleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak burada durum biraz farklı.

Ramazan ayı boyunca birçok firma ve şirket çalışanlarını, müşterilerini, yakın çevresini bir araya getirerek iftar yemeği verir. Güzel vakit geçirmek ve motivasyonu artırmak için yapılan bu organizasyonlar gayet güzel düşünülüyor. Fakat, sorun yemeklerin bedeli olarak yapılan ödemelerden alınan faturaların, defterlerine gider olarak kaydedilmesinde yatıyor.

Bir şirketin defterine gider olarak yazacağı harcamaların, ticari kazancın elde edilmesi ve sürdürülmesi ile ilgili olması gerekiyor. Bu noktada ilgili kurumların dikkatli olmasında fayda var.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı