Yatırım yapmaya başla!

Orta Vadeli Mali Plan’a İlk Defa Eklenen İdarelere 114,7 Milyon TL Bütçe Ayrıldı

Yeni kurulan ve Orta Vadeli Mali Plan’da ilk defa yer verilen 5 özel idareli kurum için ayrılan toplam bütçe, 114,7 milyon lira olarak belirlendi.
Orta Vadeli Mali Plan’a İlk Defa Eklenen İdarelere 114,7 Milyon TL Bütçe Ayrıldı

2020 – 2022 yılları arasını kapsayan Orta Vadeli Mali Plan‘da yer alan özel bütçeli idareler açıklandı. Bazı idarelerin ilk kez yer aldığı görülürken, bunlara 2020 yılı için ayrılan bütçe 114,7 milyon lira olarak belirlendi.

Orta Vadeli Mali Plan’da ilk defa yer alan 5 özel bütçeli idare arasında; Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Kapadokya Alan Başkanlığı, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türkiye Adalet Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı gibi birimler yer aldı.

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile uyumlu olmak üzere 2020 – 2021 – 2022 yıllarını içerecek şekilde hazırlanan plan, Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak duyurulmuştu.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için ayrılan bütçenin tavanı 19,4 milyon lira oldu.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji ÜniversitesiOrta Vadeli Mali Plan’da ilk kez yer alan iki yükseköğretim kurumu da 2018 yılında kuruldu. İlk kayıtlarını ise 2019 – 2020 eğitim-öğretim yılında almaya başladı. Söz konusu planda gelecek yıl Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için ayrılan bütçe ödeneği 19,4 milyon lira, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için ise 20,3 milyon lira olarak belirlendi.

Mayıs ayında kurulan Türkiye Adalet Akademisi için belirlenen bütçe ödeneği 25,2 milyon lira olarak açıklandı. Bu kurum hakim ve savcı adaylarına yönelik eğitim programları veriyor.

2018 yılının Aralık ayında kurulan Türkiye Uzay Ajansı da planda ilk defa yer alırken, ayrılan bütçe 24,5 milyon lira oldu.

Türkiye Uzay AjansıGeçen yıl kurulan Uzay Ajansı’nın yönetimi Ağustos ayında belirlenmişti. Bu kurumun uzay ve havacılık alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek, bilim ve teknolojiye olan ilginin geliştirilmesini sağlaması bekleniyor.

25,2 milyon liralık bütçe ayrılan Kapadokya Alan Başkanlığı’nın ise bölgenin tarihi ve kültürel değerlerini, doğal dokusunu, morfolojik ve jeolojik yapısını koruması amacıyla kurulduğu açıklandı. Saydığımız bu beş özel idareler için ayrılan bütçenin toplamı ise 114,7 milyon liraya tekabül ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum