Yatırım yapmaya başla!

OPEC’in Petrol Üretimi 2016 Temmuz’da Hangi Yönde Seyretti?

OPEC’in Petrol Üretimi 2016 Temmuz’da Hangi Yönde Seyretti?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği Temmuz ayına ilişkin üretim verilerini bugün kamuoyuna açıkladı. Piyasaların dikkatle takip ettiği verilerde yine artış görüldü. OPEC’ten yapılan açıklamada, günlük olarak 64 bin varil artış olduğu belirtildi. Böylelikle toplamda üretim 33 milyon 110 bin düzeyine kadar tırmanmış oldu. Ayrıca küresel petrol arzı bir önceki aya göre 240 bin düzeyinde arttı ve toplamda 95 milyon 140 bin varil düzeyine yükselmiş oldu. OPEC’in küresel petrol üretimindeki payı ise bir önceki aya göre yüzde 34,8 oranında sabit kaldı.

En çok artış ve en çok düşüş hangi ülkelerde oldu?

OPEC’in bugün açıkladığı verilerde, Temmuz ayında en çok petrol üretiminin arttığı ve üretimde en büyük düşüşün görüldüğü ülkelerde kamuoyuyla paylaşıldı. Yapılan açıklamada en çok artışın Irak’ta olduğu belirtilirken, en büyük düşüşün Nijerya’da olduğu dile getirildi. Irak’ın günlük üretimi Temmuz ayında 75 bin varil arttı ve toplamda 4 milyon 320 bin varile yükseldi. İran’da üretim günlük 12 bin varilin üzerinde arttı ve 3 milyon 629 bin varile tırmandı. Nijerya’da ise petrol üretimi, Temmuz ayında günlük olarak 41 bin varil azaldı ve toplamda 1 milyon 508 bin varil düzeyine geriledi.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Ekim vadeli Brent petrol, haftanın dördüncü işlem gününde 39 sent oranında değer kaybederek varil başına 43,66 dolar seviyesine geriledi. Geçen günkü işlemlerde ise Brent petrol 93 sent değer kaybederek varil başına 44,05 dolar seviyesine gerilemişti.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) haftanın dördüncü işlem gününde 43 sent değer kaybetti. Böylelikle WTI varil başına 41,28 dolar seviyesine gerilemiş oldu. Geçen günkü işlemlerde ise WTI 1,06 dolar değer kaybederek varil başına 41,71 dolar seviyesine gerilemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum