Paylaşım

OPEC’in Viyana Zirvesi Öncesi BAE’den Önemli Açıklamalar Geldi


 

BAE Petrol Bakanı bu hafta Viyana’da gerçekleştirilecek olan OPEC toplantısı öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan öne çıkan bölümler ve ayrıntılar haberimizde;

Bilindiği üzere bu hafta içerisinde Viyana’da oldukça önemli bir toplantı gerçekleştirilecek. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’ne (OPEC) üye devletlerin katılacağı toplantıda, petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ve küresel arz fazlası gibi önemli konular konuşulacak. Toplantıya kısa bir süre katılan Birleşik Arap Emirlikleri (BAEA) Petrol Bakanı Shail Al Mazrouei, önemli açıklamalarda bulundu.

“Küresel arz fazlası düzeliyor!”

Mazrouei toplantı öncesi yaptığı değerlendirmede, küresel arz fazlasıyla ilgili olarak konuştu. Hatırlanacağı üzere OPEC iki yıl önce üretim kotasını kaldırma kararı almıştı. Bu kararın ardından ülkelerin uyguladıkları üretim stratejileri sonucunda, küresel arz fazlası endişesi oluşmaya başladı ve yaşanan bu gelişme sonrası petrol varil fiyatları rekor seviyelere kadar geriledi. Mazrouei yaptığı açıklamada, 2014 yılından bu yana fiyatlarda düşüşe sebep olan küresel petrol arz fazlasının düzelmeye başladığını söyledi.

Kanada yangını ve stok verilerinin bunun açık bir örneği olduğunu belirten Mazrouei, yılbaşından bugüne kadar piyasanın kendini yukarı yönlü düzelttiğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Mazrouei, piyasanın tüketiciye ve üreticiye uygun makul bir fiyat buluncaya kadar düzeltme hareketine devam edeceğini savundu.

Analistler toplantıyla ilgili ne düşünüyor?

Çeşitli kuruluşların gerçekleştirdiği anketlerde analistlerin tahminlerine göre, Suudi Arabistan’ın rekabet stratejisine bağlı kalan OPEC grubundan bu hafta içerisinde Viyana’da gerçekleşecek toplantıda üretimi sınırlama yönünde bir anlaşma çıkması beklenmiyor.

Petrol piyasasının seyri hangi yönde?

Petrol, Viyana toplantısı öncesi oluşan belirsizlik ortamında yönünü aşağıya doğru çevirerek değer kayıpları yaşadı.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI); Nymex piyasasında haftanın üçüncü işlem gününde 35 sent düştü ve varil başına 48,75 dolar seviyesine geriledi.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,7 oranında geriledi. Böylelikle Brent petrol bugünkü işlemlerde varil başına 49,53 dolar seviyesine gerilemiş oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın