Yatırım yapmaya başla!

OPEC Toplantısından Petrol Üretiminin Azaltılması Kararı Çıktı

Bugün OPEC genel merkezinde yapılan ve 15 ülkeden petrol bakanlarının katıldığı 175. olağan toplantıda, petrol üretiminin azaltılması konusunda mutabakata varıldı.
OPEC Toplantısından Petrol Üretiminin Azaltılması Kararı Çıktı

Piyasaların günlerdir nefeslerini tutarak beklediği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Viyana’da gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. OPEC üyelerinin üretim kısıntısında mutabakata vardığı bildirildi. Petrol üretiminde deneme amaçlı olarak kesintiye gidileceği belirtilirken, günlük ne kadar kısıntı olacağına dair nihai kararın henüz verilmediği belirtildi.

OPEC 175. olağan toplantısı son haftalara petrol fiyatlarında yaşanan düşüşlere yönelik önlemleri görüşmek için Viyana’da yapıldı.

İlk edinilen bilgiye göre petrol üretiminde kesintiye gidilecek fakat boyutu hakkında bir bilgi paylaşımı henüz bulunmuyor. OPEC genel merkezinde yapılan toplantıya 15 ülkenin enerji ve petrol bakanları katıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji-Sanayi Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Suhail bin Muhammed el Mazrui, 2017 yılının çok verimli ve başarılı geçtiğini, bütün üye ülkelerin 2019’da da aynı başarıyı sağlamasını umduğunu söyledi.

Suhail bin Muhammed yapılan anlaşmada her ülkenin kilit konumunda olduğunun altını çizdi.

“Rusya, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin imzaladığı iş birliği deklarasyonun önemli üyelerinden biridir. İş birliğimizin devam edeceğini düşünüyoruz.” diyen Suhail bin Muhammed, bir araya gelmelerinin amacının bir uzlaşı sağlamak olduğunu söyleyerek ne kadarlık bir kesinti olacağı konusunda belirsizliği korudu.

Petrol fiyatlarının en düşük 62-63 dolar seviyelerinde olması gerektiğini belirten Katar Enerji Bakanı Saad Şeride el-Kabi ise ülkesinin petrolden ziyade doğal gaza odaklanmak istediğini dile getirdi. İran Petrol Bakanı ise OPEC’in alacağı kararda yer almayacaklarını ve kısıntıdan muaf tutulmak istediklerini belirtti.

Brent petrol Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Fatih’in beklenenden az üretim kısıntısı önerisi sonrasında 58 dolara geriledi.

Suudi Bakan yaptığı açıklamada günlük 1 milyon varillik kısıntının yeterli olacağını söyledi. Rusya’nın halen seçenekleri değerlendirdiğini ve henüz bir anlaşma olmadığını ifade eden Al-Fatih, tüm ülkelerin bu yükü eşti bir biçimde paylaşması gerektiğini anlattı. OPEC Eski Başkanı Şekib Halil ise bugün yapılan toplantıdan üretim azaltılması kararının çıkması halinde, ham petrol fiyatlarının 70 dolara çıkabileceğini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum