Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Altın 15 Aralık Olasılıkları Değerlendirilirken 1462 Dolarda Seyrediyor

Altın fiyatları Salı günü yatay seyrederken, 15 Aralık’ta ABD’nin Çin için uygulamaya koymaya hazırladığı yeni vergi tarifesinin getireceği olasılıklarla yön arıyor.
Ons Altın 15 Aralık Olasılıkları Değerlendirilirken 1462 Dolarda Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentinin çok üzerinde artış göstermesi altın fiyatlarında sert düşüşe sebep olmuştu. Yeni haftanın açılışında kayıplarının bir kısmını geri alan altın dün 1463 $ seviyesine yükseldi.

Piyasalar bu hafta yapılacak merkez bankaları toplantıları ve ABD-Çin görüşmelerini beklerken, fiyatlar Salı günü çok fazla değişiklik göstermedi. Yatırımcıların odağında yer alan diğer önemli konu ise yaklaşan kritik 15 Aralık tarihi!

Altın fiyatları veri trafiğinin ve jeopolitik gelişmelerin yoğun olduğu şu günlerde pozitif duruş sergileyerek, yatay seyrini koruyor.

Altın FiyatlarıPiyasalar 11 Aralık’ta Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC), 12 Aralık’ta Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanacak kararları ve verilecek mesajları izleyecek. Bunun yanında İngiltere’nin Brexit süreci ile Fransa’da devam eden grevler de piyasanın yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor.

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasının öngörülmesinin ardından ülkede Perşembe günü çeşitli çalışma kollarında grevler başladı. Hükümet ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerin sonuç vermemesinin ardından, sendika liderlerinden “greve devam” çağrısı geldi.

ALTIN FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Greve giden iş kolları arasında; polisler, öğretmenler, acil servis görevlileri, doktorlar, hemşireler, tarım işçileri, taksi ve nakliye şoförleri, avukatlar, memurlar, sağlık çalışanları, öğrenciler, hava yolu şirketi çalışanları, elektrik üretim-dağıtım şirketi çalışanları ve bazı otomotiv sektörü çalışanları yer alıyor. Ancak piyasanın oldukça kritik bulduğu ve merakla beklediği en önemli gelişme yaklaşan 15 Aralık tarihi.

ABD 15 Aralık’ta Çin ürünlerine yeni bir gümrük tarifesi uygulamaya hazırlanıyor. Bu konu aylardır gündemde bulunurken Trump’ın bu hamleyi devreye sokmasından Çin ile ilişkilerin yeniden kötüleşmesine ve ticaret anlaşmasının çok daha ileri bir tarihi ertelenebileceği öngörülüyor. Ticaret görüşmelerinden etkilenen değerli metal Salı günü pozitif bir seyir gösterirken analistler tarifenin devreye sokulmasının altın fiyatlarını destekleyeceğini yorumluyor.

Açılışın ardından 1460 – 1462,86 arasında hareket eden ons altın, saat 09:58’de 1462,05 dolardan işlem görüyor.

Ons Altın GCM Yatırıma analistleri ons altında 100-200 periyotluk üssel hareketli ortalamaların önemli olduğunu ve 1469-1475 dolar altı seviyelerde negatif yönde hareket isteği doğacağını belirtti. Kurum analistlerinin hazırladığı günlük notta, olası düşüşlerde 1457 – 1451 – 1445 seviyelerinin, olası yükselişlerde ise 1482 – 1488 -1494 dolar seviyelerinin görülebileceği ifade edildi.

Saat 10:11’de gram altın 273,26, çeyrek 436, yarım 871, Cumhuriyet 1811, 14 ayar bileziğin gramı 155, 18 ayar bileziğin gramı 199 ve 22 ayar bileziğin gramı 249 liradan alıcı buluyor. Analistler gram fiyatlarında 271 – 272 liraların pozitif seviyeler olduğunu, negatif yönde hareket etmek isterse bu seviyelerin altında kalıcılık sağlaması gerektiğini söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu