Yatırım yapmaya başla!

Mevzuat Değişikliğiyle Ocak Ayındaki Konkordato Sayısı 278’e Geriledi

Geçtiğimiz yıl yapılan mevzuat değişikliğinin ardından konkordato başvuru sayılarında azalma oldu. Ocak ayında 278’e gerileyen başvuruların yine de beklenenden yüksek olduğu söylendi.
Mevzuat Değişikliğiyle Ocak Ayındaki Konkordato Sayısı 278’e Geriledi

2018 yılının ekonomik açıdan bir hayli zor geçmesi, yaz aylarında başlayan kur atakları, buna paralel olarak artan maliyetler şirketleri içinden çıkılamayacak bir mali dar boğaza itti. Borçlarını ödemede sıkıntı çeken birçok şirket konkordato başvurusunda bulunurken, bunların sayısı 2018 sonu itibarıyla 1.549 olarak açıklandı. Son olarak sizlerle paylaştığımız haberlerde, Adana merkezli Garip Tavukçuluk’un konkordato talebinde bulunduğunu belirtmiştik.

Mayıs ayından itibaren artmaya başlayan konkordato başvurularının amacının dışında kullanılmasının tespit edilmesiyle birlikte birtakım düzenlemeler getirildi. Hem bu değişiklik hem de ekonomideki toparlanma konkordato ilan eden şirket sayısında ciddi bir azalma olmasını sağladı.

Geçen yıl Kasım ayında 507 ile en yüksek rakamı gören konkordato başvuruları, 2019 Ocak ayında 278’e geriledi.

Aralık ayında 453 olan bu sayı, 2018 sonunda 1549’a ulaştı. Ocak ayında ise 278’e geriledi Bu rakam da eklendiğinde son 13 ay içerisinde 1827 şirketin konkordato ilan ettiğini görmekteyiz.

İflastan önceki son çıkış yolu olarak görülen konkordatoların, amacının dışında kullanıldığının tespit edilmesi Ticaret Bakanlığı’nı bazı değişiklikler yapmak zorunda bırakmıştı. Bu mevzuat değişikliğinin ne kadar etkili olacağının asıl Şubat ve Mart aylarında görüleceği belirtiliyor. Uzmanlar bu sayıların azaldığını fakat bu kez de iflasların arttığını belirtiyor.

Şubat ayının sonunda toplam konkordato sayısının 2 bine yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yılın tamamına bakıldığında İstanbul’da 477, Ankara’da 167, İzmir’de 115 şirketin konkordato ilan ettiğini görmekteyiz. Türlere göre incelendiğinde ise 332 anonim şirket, 696 limited şirket ve 51 gerçek kişi ticari işletmesinin yer aldığı belirtiliyor. Ocak ayında konkordato ilan eden limited şirket sayısı, anonim şirket sayısının yaklaşık 2 katı düzeyinde. 2018 yılı tamamında 1549 şirkete geçici süre verilirken, 179 tanesine geçici sürenin uzatılması hakkı tanındı.

Uzmanlar Ocak ayında konkordato başvuru sayısında azalma olmasına rağmen yine de beklenenden yüksek olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz yıl 23 konkordato geçici mühletin kaldırılması talebi reddedilirken, 91 şirkete konkordatoda kesin mühlet verildiği öğrenildi. Bunun yanında 2019 yılının ilk aylarında geçici sürenin uzatılması talebinin kabul edildiği ve geçici mühlet kaldırılması taleplerinde reddin çok arttığı bildirildi.

Mevzuat düzenlemesine rağmen Ocak ayında konkordato taleplerinin yüksek geldiği, seçim sonrasında makro ekonomik istikrarın sağlanamaması durumunda reel sektördeki sıkıntıların devam edeceği yorumlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum