Yatırım yapmaya başla!

Açlık Sınırı Mutfak Harcamalarına Gelen Zamların Etkisiyle Nisan’da 2107 Liraya Yükseldi

Türk-İş Nisan ayına yönelik açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Gıda fiyatlarına bir önceki aya göre gelen %4,61’lik artışın etkisiyle dört kişilik ailenin açlık sınırı 2107 liraya yükseldi.
Açlık Sınırı Mutfak Harcamalarına Gelen Zamların Etkisiyle Nisan’da 2107 Liraya Yükseldi

31 Mart yerel seçimlerinin tamamlanmasıyla, daha önce yapılması planlanan birçok kalemdeki zamlar devreye sokuldu. Mutfak harcamaları için gereken tutar bir ayda 93 lira artış gösterdi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından açıklanan verilere göre Nisan ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2.106,89 TL, yoksulluk sınırı ise 6.862,82 TL’ye yükseldi.

Türk-İş Nisan 2019 dönemine yönelik, dört kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırını ifade eden geçim tutarlarını açıkladı.

Seçimlerin ardından zamların üst üste gelmesi tüketicinin alım zorluğunu artırırken, geçim şartları da güçleşti. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı diğer bir ifadeyle açlık sınırı 2.107 lira olurken; kira, su, konut, elektrik, sağlık, eğitim, ulaşım, gıda ve giyim gibi aylık harcamaları ifade eden yoksulluk sınırı ise 6863 liraya yükseldi.

Bekar ve çocuğu olmayan bir kişinin yaşama maliyeti 2600 TL olarak açıklandı. Zamların etkisiyle mutfak harcamaları 93 lira artarken, yılbaşından bu yana genel artış 166 liraya ulaşmış oldu.

2019’un başından bu yana aile bütçesine gelen ek yük 540 lira olarak açıklandı.

Türk-İş dört kişilik ailenin geçim maliyetindeki artışın son bir yılda 1389 lira arttığını belirtti. Asgari ücretin 2020 lira olduğu göz önünde bulundurulduğunda, geçim sıkıntısının her geçen gün artarak devam ettiği bir kez daha ispatlanmış oldu.

Nisan ayında mutfak harcamaları için gereken tutar bir önceki aya göre %4,61 oranında arttı. Bu oran Mart’ta %0,73 düşüş olarak gerçekleşmişti. Son rakamlarla birlikte yılın dört ayı itibarıyla fiyatlardaki artış %8,54 seviyesine çıkmış oldu. Gıda enflasyonu son on iki ay itibarıyla %25,39, yıllık ortalama artış oranı ise %20,81 oldu.

Süt, peynir ve yoğurt grubunda Nisan ayının başından bu yana fiyat artışı izlendi.

Söz konusu artışlarla birlikte özellikle peynirde, 600-700-800 gramlık kutularda satışlar başladı. Söz konusu dönemde bir süredir ertelenen fiyat artışı kırmızı ete de yansıdı. Et, tavuk, balık, sakatat ve bakliyat ürünlerinin fiyatları arttı.

Bonfilenin kilosu marketlerde 88 TL olurken, av mevsiminin bitmesiyle balık fiyatları da yükseldi. Ciğer haricinde sakatatta çok fazla bir değişim olmazken, tavuk fiyatlarında da artış gözlendi. Yumurta fiyatlarında bir miktar gerileme olurken; ekmek, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerde de ertelenen zamlar kendisini göstermeye başladı.

Tanzim satışlarının 16 bin markette yapılmasına rağmen, sebze ve meyve fiyatlarında beklenen düşüş olmadı.

Şubat’ta 6,58 lira olan ortalama yaş sebze-meyve fiyatı Mart’ta 7,02 liraya, Nisan’da ise 7,42 liraya yükseldi. Tanzim satışlarının sona ermesiyle birlikte fiyatlar sıçramaya başladı. Bu durum özellikle soğanda çok net bir şekilde izlenirken, vatandaşın kilosunu 10 liraya alamadığı soğanlar, pazar tezgahlarında zillenmeye başladı.

Türk-İş hesaplamalarında yer alan 20 sebze ve 6 meyve türünde de genel olarak fiyat artışı oldu. Zeytinyağı, ayçiçeği ve margarinde çok fazla bir değişiklik olmadı ancak tereyağı fiyatları arttı. Yağlı tohum grubu içerisinde yer alan fındık, fıstık ve ceviz gibi ürünlerin fiyatları arttı. Baharat grubunda ise önemli bir değişiklik olmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum