Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Değeri 100 Milyar Doların Üzerine Çıkan Netflix’in Rekor Yükselişinin Nedenleri!

Netflix rekor kar artışı ve insanların izleme alışkanlıklarını ortaya seren detaylı raporuyla gündeme oturdu. Haberin detayları aşağıda;
Değeri 100 Milyar Doların Üzerine Çıkan Netflix’in Rekor Yükselişinin Nedenleri!
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemlerde resmen atağa geçen popüler platform, ulaştığı piyasa değeriyle rekor kırdı. Geçtiğimiz aylarda 100 milyonu geçen üye sayısıyla yükselişte olan Netflix, şimdi de yeni bir rekora imza attığını duyurdu.

2017’nin son çeyreğinde net karını ve gelirini artırdığını açıklayan şirket, üye sayısının 117 milyon, piyasa değerinin ise ilk kez 100 milyar doları aşarak 107,2 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Neticede; yılın üçüncü çeyrek sonuçlarıyla da net karını ve gelirini artırdığı gösteren Netflix, son çeyrek verileriyle sektöre damgasını vurmuş oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre şirketin geliri % 33 oranında artarak 3.29 milyar dolara yükseldi.

Netflix'in Geliri % 33 ArttıÖte yandan; net karı da yine geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 178 artarak 186 milyon dolara ulaştı. Artışı daha net anlamanız için şirketin 2016’nın aynı dönemindeki net karının 67 milyon dolar olduğunu belirtelim.

Net kar ve gelirindeki artışın ardından New York borsasının kapanmasını takiben yapılan sınırlı işlemlerde şirketin hisse değeri % 8.8 arttı.

Netflix'in Piyasa Değeri 100 Milyar Doları Aştı247.67 dolara kadar yükselen fiyatların ardından Netflix’in piyasa değeri de 107.2 milyar dolara ulaşmış oldu. Netflix’in 4. çeyrek sonuçlarıyla kırdığı tek rekor bu da olmadı. Online medya platformu ayrıca 8 milyon 330 bin yeni abonesiyle, abone sayısı rekorunu da kırdı.

Söz konusu dönemde yeni abonelerin 1 milyon 980 bininin ABD’den, 6 milyon 360 binininse ABD dışı ülkelerden geldiği açıklandı. Şimdi gelelim, Netflix’in bu başarısının ardındaki neden hakkında fikir verecek araştırma sonuçlarına.

22 ülkeden 37 bin kişinin katılımıyla yapılan araştırma sonuçlarına göre insanlar Netflix’ten kopamıyor.

22 Ülkeden 37 Bin Kişinin Katılımıyla Yapılan Netflix AraştırmasıÖyle ki artık yalnızca evde değil otobüste, kafede, sokakta hatta tuvalette bile dizi – film izleniyor. Dünya genelindeki kullanıcıların % 67’si, Türkiye kullanıcılarınınsa % 77’si işe gidiş-dönüşlerde, otobüs ya da uçak yolculuklarında dizi ve film izliyor. İlaveten; Türkiye’deki kullanıcılar için Wi-Fi rahat bir koltuktan daha fazla önem arz ediyor.

Netflix’in kullanıcılarına yönelttiği en çok hangi ortamda dizi – film izlemeyi seviyorsunuz sorusunaysa şöyle cevaplar geldi.

Netflix Kullanıcıları Her Yerde Dizi- Film İzliyorÜlkemizdeki kullanıcıların % 7’si bu soruya tuvalette, % 44’ü uçakta, % 44’ü işe gidip gelirken yanıtını verdi. Diğer taraftan; kullanıcıların % 21’i dizi – film izlerken başkalarının yorum yaptığını, % 47‘si de dışarıda film – dizi izlemenin etrafındakilerle muhabbet etmekten daha önemli olduğunu söyledi.

Araştırmanın başka bir sonucuna göre ise kullanıcıların % 72’si dizi- film izledikleri sırada kalabalıklar arasında kahkaha atıyor, % 15’i ise ağlıyor. Anlayacağınız; kullanıcıların Netflix’e böylesine bağımlı olduğu bir çağda platformun rekor başarılarına şaşırmamak gereke diye düşünüyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu