Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: Enflasyon Yıl Sonuna Kadar Yüksek Kalacak

Bakan Nebati, fiyat artışları, Rusya-Ukrayna savaşı ve gerilimin Türkiye ekonomisine etkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Öne çıkanlar haberde;
Nebati: Enflasyon Yıl Sonuna Kadar Yüksek Kalacak
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Dünya gazetesinin sorularını yanıtladı. Gündemin en önemli konularından enflasyondaki artış ve Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuştu.

Bakan Nebati enflasyonun yüksek seyretmesinin beklendiğini belirtirken fiyat artışlarının yıl sonuna kadar süreceğine işaret etti. Rusya-Ukrayna savaşının yıkıcı sonuçları konusunda da uyarılarda bulundu.

“Enflasyonu Düşüreceğiz” Demişti! Yüksek Oranlar Yıl Sonuna Kadar Sürecek

Şubat ayında yüzde 55’e yaklaşan enflasyon verileri üzerine Nebati, döviz kuru gibi enflasyonu da düşüreceklerini söylemişti.

Daha sonra yaptığı başka bir açıklamada benzer söylemlerde bulunan Nebati, “enflasyonla mücadele en önemli politika önceliklerimizden” demiş, çabaların sürdürüleceğini belirtmişti. Bugün alınan bilgilere göre Nebati, yüksek enflasyonun yıl sonuna kadar süreceğine işaret etti.

2022 yılı genelinde maliyet yönlü baskılar, döviz kurunun gecikmeli etkisi, küresel enerji fiyatlarının etkileriyle enflasyonun yüksek seyretmesinin beklendiğini aktardı. Ancak yıl sonundan itibaren kalıcı bir düşüş eğilimine gireceğinin tahmin edildiğini dile getirdi.

Rusya-Ukrayna Krizi Türkiye’nin Birçok Sektörünü Etkileyecek

Nebati’nin açıklamalarına göre Ukrayna-Rusya krizi, ekonomik ilişkilerimizin boyutu nedeniyle ülkemizin dış ticaret, turizm, enerji ve gıda sektörlerini etkileyecek.

Söz konusu ülkelerde önemli bir ağırlığı olan Türk müteahhitlik firmalarının da süreçten olumsuz etkilenebileceğini değerlendirdi.

Kısa süre önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkiye ekonomisi tarihsel bir perspektiften incelendiğinde özellikle bölgemizde yaşanan jeopolitik gelişmelerin diğer ülkeler gibi Türkiye ekonomisini de etkilediği görülmektedir. İki ülke ile olan ticari ve turizm ilişkilerimiz ile müteahhitlik hizmetlerimizin boyutu dikkate alındığında bu gelişmenin ülkemize etkisi daha da önem kazanmaktadır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu