Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s/Zandi: ABD Teşvikleri Geciktikçe FED’in Manevra Alanı Daralıyor

Ek mali teşvik paketinde müzakerelerin başkanlık seçimlerinin sonrasına kalmasının, FED’e ekonomiye yardımcı olmak için çok fazla yol bırakmadığı söylendi.
Moody’s/Zandi: ABD Teşvikleri Geciktikçe FED’in Manevra Alanı Daralıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin başkanlık seçimlerine bir haftadan az bir süre kaldı. Diğer tüm ülkelere göre en fazla vaka sayısına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, coronavirüs salgınının merkez üssü olmaya devam ediyor.

Vakalar arttıkça ekonominin toparlanacağına dair kaygılar da ona paralel şekilde yükselmekte. Günler verilere göre ABD’de toplam vaka sayısı 9 milyonu aşarken, can kaybı 232 bin oldu.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler haftalarca ek mali teşvik paketi için görüşme yaptı. Ancak bir türlü mutabakata varılmadı. Müzakerelerin seçim sonrasına kalması ekonomi otoriteleri tarafından eleştiriliyor.

Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi, teşviklerin gecikmesiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) yapacaklarının kısıtlandığını söyledi.

Mark Zandi FED YorumuFED yetkilileri ekonomiyi desteklemek için daha fazla yardım sağlanması konusunda Kongre’yi zorlamaya devam etse de, görüşmelerin seçimden önce sonuca varmayacağı kesinleşti. Moody’s baş ekonomisti Zandi, bu durumun FED’e manevra yapacak alan bırakmadığını söyledi.

Hükümet daha önce coronavirüs salgınının etkilediği ekonomiyi desteklemek için 2,2 trilyon dolar teşvik paketini yürürlüğe koymuştu. Paketin süresinin bitmesiyle birlikte yenisi için çalışmalara başlandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2,4 trilyon dolarlık önerisi Washington Hükümeti tarafından fazla bulunarak onaylanmadı. FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, mali desteklerin vaktinden önce çekilmesinin işsizlik artışı gibi çok daha ciddi sorunları doğuracağını söylemişti.

FED’in yakın vadede ekonomiye yardımcı olmak için yapacak çok fazla bir şeyi olmadığını söyleyen Zandi; faiz oranlarını yükseltmek için yapılması gerekenleri değerlendirme, tahvil satın alma ve likidite programlarını desteklemek gibi seçeneklerin üzerinde durabileceğini aktardı.

Pandeminin başladığı dört aylık Mart-Haziran döneminde, FED’in bilançosu% 66 artarak 7,13 trilyon dolara ulaştı.
ABD Ekonomisi Beklentileri
Kaynak: Trading Economics

FED Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, teşviklerin geciktirilmesinin ekonominin toparlanmasını yavaşlatacağını söylemişti. Powell’ın bu yorumuna birçok FED yetkilisinden de destek geldi. Piyasanın beklentisine göre başkanlık seçimlerinin kazananını Joe Biden olursa daha fazla, Donald Trump olursa daha az ek teşvik paketi açıklanacak.

Evercore ISI küresel politika ve merkez bankası stratejisi başkanı Krishna Guha, %2 enflasyon hedefine dikkat çekerek, FED’in mevcut koşullar altında faizleri yükseltmek istemeyeceğini söyledi.

Borç verme programlarının daha önce kullanıldığını belirten Guha, bankadan çok fazla şey beklememe ihtimalinin de olduğunun altını çizdi.

FED, 2021’de ülke ekonomisinin %4 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Gayrisafi yurt içi hasıla ikinci çeyreklik dönemde %31,4 oranında daraldı. Janus Henderson’da küresel tahvillerin başkanı Nick Maroutsos, FED’in cephanelerinin bitmeyeceğini ve kullanabilecekleri birçok araç olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu