Yatırım yapmaya başla!

Moody’s ve Standard&Poor’s Türkiye’nin Notunu Düşürdü

Moody's ve Standard&Poor's dün gece Türkiye'nin kredi notunu ve not görünümünü düşürdü. İşte kurumların aldığı kararların detayları;
Moody’s ve Standard&Poor’s Türkiye’nin Notunu Düşürdü

Dün yurt içi piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir hakim oldu. Dalgalanmanın nedenlerinden birisi de Standard&Poor’s tarafından Türkiye’nin kredi notu ve not görünümünün açıklanacak olmasıydı. S&P son olarak Mayıs ayında Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB’den BB-‘ye düşürmüştü. Yerli para cinsinden ise BB+’dan BB’ye indirmişti.

Standart&Poor’s açıklamasında makro ekonomik dengesizlerin arttığı, enflasyon görünümünün bozulduğu ve TL’deki volatilitelerin mali istikrar için risk oluşturduğu vurgulanmıştı. Bu not indirimi dolar kurunda önemli bir hareketliliğe neden olmamıştı. Bu dönemde ise kurum, Türkiye’yi yakından izlediklerini söylemişti.

Dün TSİ 23:00 sularında S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü.

S&P Türkiye'nin Yabancı Para Cinsinden Kredi Notunu Düşürdü

Türkiye’nin not görünümünü durağan olarak teyit eden kurum, Türkiye’nin gelecek 12 aydaki risk dengesini yansıttığını belirtti. Aynı zamanda Türk lirasının volatilitesinin yüksek olmasının ve ödemeler dengesinin Türkiye ekonomisini olumsuz etkilediği yorumunu yaptı.

S&P, TL’nin zayıf seyretmesinin, yüksek enflasyonunun ve cari açığın ekonominin kırılgan olmasında ana faktör olduğunu belirtti.

TL Zayıflığının Nedeni

S&P’nin kıdemli analistlerinden olan Frank Gill, Temmuz ayında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlediklerini ifade etmiş ve finans piyasalarında baskının devam etmesi ile Türkiye’nin görece güçlü mali göstergelerinin bozulabileceğine dikkat çekmişti.

Moody’s ise Türkiye’nin kredi notunu Ba2’den Ba3’e düşürürken, not görünümünü durağandan negatife indirdi.

Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s yaptığı açıklamada, Türk lirasındaki zayıflamanın merkez bankası bağımsızlığına dair endişelerle, şu an mali bozulmanın sebeplerinin net ve güvenilir bir biçimde ortaya koyan plan eksikliği ile ivme kazandığını ifade etti. Aynı zamanda yükselen dış fonlama riski ile beraber mali koşulların sıkılaşması ve para biriminin zayıflamasının enflasyonun yükselmesine ve büyümenin gerilemesine neden olabileceğini belirtti.

Moody’s Mart ayında Türkiye’nin kredi notunu Ba1’den Ba2’ye düşürmüş, not görünümünü ise negatiften durağana çevirmişti.

Dolar Kuru Hafta Kapanışı

Yurt içi piyasaların kapanmış olması sebebiyle dolar kurunda bariz bir etki görülmedi. Güne 5,82 lira seviyesinden başladıktan sonra TSİ 13:00 sularında 6,3479 liraya kadar tırmanmıştı. Dolar kuru 6,0192 lira ile kapanışı gerçekleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum