Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s Revizyonuyla Düşen Hong Kong Hisseleri Asya Kayıplarına Öncülük Etti

Moody's'in kentin puanını düşürmesinin ardından gerileyen Hong Kong hisseleri, Asya piyasalarına öncülük etti.
Moody’s Revizyonuyla Düşen Hong Kong Hisseleri Asya Kayıplarına Öncülük Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Hong Kong hisse senetleri, derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Pazartesi günü kentin puanını Aa2’den Aa3’e düşürmesinin ardından Asya pazarları arasında bölgesel kayıplara liderlik etti.

Moody’s, aylardır protestolarla sarsılan kentin not görünümü negatif’ten durağan’a çekerken bunun Hong Kong’un üstün mali gücü ve devamlı makro ekonomik istikrarını gösterdiği aktarıldı. Sorunlu kentteki Hang Seng Endeksi öğlene kadar yüzde 2.29 düşerken hayat sigortası şirketi AIA’nın hisseleri de yüzde 3’ün üzerinde geriledi.

Bununla birlikte görüş bildiren bir ekonomist aşağı yönlü revizyonun muhtemelen büyük bir şey olmadığını söyledi.

Moody's Hong Kong Notunu DüşürdüOxford Economics’ten Sian Fenner; “Bunun gerçekte ne kadarı gerçek aktivite üzerinde bir etki yaratacak? Muhtemelen çok fazla değil” dedi.

Bu arada anakara Çin hisse senetleri de geriledi. Şanghay kompoziti ve Shenzhen bileşeninin her biri yaklaşık yüzde 1 düşerken, Shenzhen kompoziti yüzde 0.754 oranında değer kaybetti. Japonya’nın Nikkei 225’i yüzde 0.87 daha düşük olurken Topix endeksi yüzde 0.54 düşüş gösterdi. Güney Kore’de KOSPI ise yüzde 0.74 oranında çekildi.

Avustralya’daki hisseler de S&P/ASX 200’ün yüzde 0.41 düşmesiyle değer kaybetti.

Hong Kong Hisse Asya Piyasa GerilediGenel olarak, MSCI Asya Japonya çıkış endeksi yüzde 1.13 daha düşüktü. Petrol fiyatları Asya ticaret saatlerinde öğleden sonra düştü. Neticede Moody’s’in Hong Kong’un kredi notunu, kentin kurumlarının ve yönetişim gücünün azalması gerekçesiyle düşürmesi dikkat çekti.

Hong Kong’un aylardır devam eden protestoları, suçlunun Çin’e iadesine izin verecek yasayla başlamış ve zaman içinde en büyük özgürlüj hareketine dönüşmüştü.

Moody’s Pazartesi günkü açıklamasında; “Son dokuz ayda öne çıkan Hong Kong nüfusunun politik veya ekonomik ve sosyal kaygılarını ele almak için somut planların olmaması, Moody’s’in daha önce değerlendirdiğinden daha zayıf kurumsal kapasiteyi yansıtıyor olabilir” dedi.

Derecelendirme kuruluşu, Özel İdari Bölge (SAR) kurumlarının özerkliği konusunda daha önce düşünüldüğünden daha önemli kısıtlamalar olabileceğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu