Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s En Savunmasız Türk Şirketleri Olarak Doğuş ve Yaşar Holding’i Gösterdi

Moody's bugün yayınladığı raporda Türk şirketlerine yönelik değerlendirme yaptı. Çoğunun refinansman riskleriyle başa çıkabileceğini ancak en savunmasız olanların Doğuş ve Yaşar Holding olduğunu bildirdi.
Moody’s En Savunmasız Türk Şirketleri Olarak Doğuş ve Yaşar Holding’i Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’ye ilişkin yeni raporunu yayınladı. Geçtiğimiz gün yaptığı değerlendirmede kayda değer orandaki dövizle borçlanma ve artan kaldıraç gibi faktörler nedeniyle Türkiye’deki şirketlerin, borçlanma kaynaklı savunmasızlığının arttığını bildiren kurum, son raporunda ise en savunmasız şirketlerin Doğuş ve Yaşar Holding olduğunu belirtti.

Dolar ve Euro cinsinden borç geri ödemeleri nedeniyle maliyetlerin arttığı, TL’nin sert değer kaybettiği ve döviz borç yüklerinin daha da ağırlaştığı bildirilirken, en çok etkilenen kesimin döviz geliri veya dövize endeksli geliri olmayan, korunmamış kısa vadeli döviz borcu olan kaldıraçlı şirketler olduğu söylendi.

Moody’s tarafından bugün yayınlanan raporda, Türk lirasında değer kaybının devam ettiği bildirildi.

Gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinin yavaşlamasının, finansal koşullarının sıkılaşmasının ve liradaki değer kaybının devam etmesi gibi durumların borç vadelerinin derecelendirmeye tabi ve mali olmayan Türk şirketlerinin çoğunun kredi kalitesinin, gelecek 12 -18 ay boyunca potansiyel refinansman risklerinden koruyacağı bildirildi.

Türkiye’nin bankacılık sistemi ve ekonomisi açısından dış fon bulmanın sıkılaşması durumunda, Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük riskin doğacağı ifade edildi. Ek olarak şirketlerin borçlanmaya erişiminde muhtemel bir azalma olacağı söylendi.

Zayıflayan ekonomi ve TL’deki değer kaybı karşısında en savunmasız şirketler Doğuş Holding ve Yaşar Holding!

Söz konusu yatırım şirketlerinin Türk lirasındaki değer kaybı karşısında en savunmasız şirketler olduğu belirtilirken; yedi Türk şirketinin piyasa lideri pozisyonları, offshore malzeme gelirleri veya döviz bağlantılı gelirleri, aktif kur riski yönetimi, güçlü bilançolar ve sağlıklı likidite ile devletin Ba3 tahvil notunun bir kademe üzerinde derecelendirildiği bildirildi.

Söz konusu şirketler arasında; Coca-Cola İçecek (Ba2 negatif), Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi (Ba2 negatif), Koç Holding (Ba2 negatif), Ordu Yardımlaşma Kurumu (Ba2 negatif), Türkiye Petrol Rafinerileri (Ba2 negatif), Turkcell İletişim Hizmetleri (Ba2 negatif) ile Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (Ba2 negatif) yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu