Yatırım yapmaya başla!

Mohamed El-Erian’dan Saudi Aramco Hisseleri için Mutlak Güven Yorumu Geldi

Ünlü ekonomist ve iş insanı Mohamed El-Erian, Saudi Aramco’nun hisseleri hakkında güven verici konuştu.
Mohamed El-Erian’dan Saudi Aramco Hisseleri için Mutlak Güven Yorumu Geldi

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı olan Mohamed El-Erian, Saudi Aramco’nun hisselerini satın alma konusunda kesinlikle “evet” dediğini söyledi. Saudi Aramco’nun uluslararası olarak listelenmesi durumunda petrol devinin hisselerini kesinlikle satın alacağını aktaran El-Erian, tarihi halka arz öncesindeki açıklamalarıyla dikkat çekti.

Abu Dabi’deki bir konferansta CNBC’ye konuşan El-Erian, dünyanın en karlı şirketinin hisselerini satın alıp almayacağı konusundaki soruya istekli bir şekilde evet diyerek hangi pazarda listelenmesinin de önem arz etmeyeceğini ekledi.

Çarşamba günü yüzde 1.5’i Suudi borsası Tadawul’da işlem görmeye başlayacak olan Saudi Aramco, ilk halka arzında 25 milyar dolarla rekora ulaşmıştı.

Mohamed El-Erian Saudi Aramco Hisse Yorumu Aramco tarafından 2018 yılının başlarında gayrı resmi bir danışman olarak görevlendirilen El-Erian, yapabilseydi hangi fiyatta olacağına bakmaksızın petrol şirketinin hisselerini halka arz fiyatından satın alacağını vurguladı. Aramco Perşembe günü halka arz fırsatını hisse başına 32 riyal olarak açıklamış, rakam şirkete Alibaba’nın 25 milyar dolarlık halka arzını geçme şansı vermişti.

El-Erian, Aramco’nun Eylül ortasındaki saldırıların ardından üretim seviyelerinin büyük bölümünü piyasaların beklentilerinden daha hızlı kurtarmasına işaret etti.

El Erian Saudi Aramco Hissesi Alırdım Bu durumun şirkete güvenilirlik sağladığını vurgulayan El-Erian; “Aramco test edildi ve şirketi iyi tanıyan kişilerin takdir edip hayran olabileceği mühendislik yeteneğini gösterdi” dedi. Aramco, listelemenin öncesinde petrol ve doğal gaz sektörünün karşı karşıya kaldığı çok sayıda riskin ayrıntılarını vermişti.

Ülke olarak OPEC’in en büyük üreticisi olduğu için daha belirgin riskler arasında arz, talep ve fiyatla birlikte Suudi hükümetinin üretim miktarı kararı gösterilmişti. Güvenlik risklerinin yanında iklim değişikliği ve şirketin Asya’dan gelen talebe bağımlılığı da eklenmişti. El-Erian burada, tüm bölgenin zorlu olduğunu belirtti. Nihayetinde petrol fiyatı ve yörüngesinin, OPEC, Suudi Arabistan ve Aramco IPO’nun geleceği için çok önemli olacağı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum