Yatırım yapmaya başla!

Ünlü Yatırımcı Mobius Altına Yatırım Yapılmasını Öneriyor

Gelişmekte olan piyasaların fon yöneticisi ve Mobius Capital Partners LLP’nin kurucusu olan Mark Mobius, altına yatırım yapılmasını öneriyor.
Ünlü Yatırımcı Mobius Altına Yatırım Yapılmasını Öneriyor

Dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius, bilindiği gibi Franklin Templeton Investments’ta 30 yıl görev almıştı. 82 yaşındaki emekli yatırımcı Singapur’da katıldığı bir mülakatta bazı açıklamalar kaydetti. Altına yatırım yapılmasını tavsiye eden Mobius, gelişen ülke bonolarına giriş olabileceğine de değindi.

Geçtiğimiz ay ticaret savaşlarının gelişen ülke piyasalarına etkilerini yorumlayan Mobius, ABD-Çin arasındaki gerilimin iyice artmasına rağmen gelişen piyasa hisselerinin ayı piyasalarına girmeyeceğini açıklamıştı. Bugün yaptığı açıklamada ise ele aldığı asıl konu faizlerin aşağı yönlü seyrettiği bu dönemde ons başın altının 1,500 dolar seviyesini aşabileceğini belirtirken altına yatırımın mantıklı olduğunu söyledi.

Mobius’a göre altın, aşağı yönlü faizler, merkez bankalarının alımlarına devam etmesi, jeopolitik belirsizlikler ve kripto para fanlarının talebi ile birlikte daha da yükselebilir.

Altın Daha da YükselebilirMobius, “Altını seviyorum.” dedi ve altının daima bir portföyde yer alması ve en az %10’luk bir paya sahip olması gerektiğini sözlerine ekledi. Portföylerde bir miktar altının tutulması gerektiğini öneren ünlü yatırımcı, küresel çapta faizlerin düşük olması sebebiyle hisse senedi ve altını tercih ettiğini açıkladı.

Hindistan’da olduğu gibi bazı reformların hayata geçmesiyle gelişen ülkeler için büyüme görünümünün uzun vadede çok iyi olduğunu savunan Mobius, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl 2 kez faiz indirimine gidebileceğini tahmin ediyor.

Altın, 2019 yılında ralli yaptı ve son 6 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Altın Son 6 yılın En Yüksek Seviyesini GördüYatırımcılarda endişe uyandıran yavaşlayan ekonomik büyüme, ABD-Avrupa’da para politikalarının genişleyeceğine dair belirtiler ve gerilimi artan ticaret savaşları gibi sebepler altının yüksek seviyelere tırmanmasına öncülük etmişti. Mobius, Avrupa’da faizlerin çok düşük seviyelere gerilediğini belirtirken Euro’ya karşı altını çok daha iyi bir para birimi olarak görüyor.

Altın, ABD’de Cuma günü açıklanacak olan tarımsal verilerden nasıl etkilenecek bilinmiyor, bununla birlikte bugün 1415 dolar civarında seyrediyor. Fakat uzmanlar son dönemlerde açıklanan verilerle birlikte altının 1500 dolar üzerine çıkabileceğini öngörüyor. Ayrıca 25 Haziran’da altın ons başına 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

En son 1500 dolar üzerini 2013’ün Nisan ayında gören altın, Fed’in faiz indirimine yönelmesi ve diğer merkez bankalarının değerlendirmeleriyle birlikte %10 değer kazandı.

Fed'in Faiz İndirimine Yönelmesiyle Altın Değer KazandıPiyasalarda altının daha yukarılara çıkabileceği yönündeki görüşler artarken, Amerikalı yatırımcı Paul Tudor Jones altın fiyatlarının 1400 doları aştıktan sonra 1700 dolara tırmanabileceğini düşünüyor ve altın onun da favori yatırım aracı olarak biliniyor. Bununla birlikte Amerikalı yatırım kuruluşu BlackRock Inc. tarafından da altının yılı daha yukarı seviyelerde bitirmesi bekleniyor.

Bugüne bakacak olursak altının yarınki verileri beklerken düşüş eğilimi kaydettiği görülüyor. Bugün ons altın en düşük 1410 dolara kadar geriledi ve saat 16:54 itibarıyla 1415.41 dolardan alıcı buluyor. ADP verilerinin istihdam rakamlarının beklenenden daha zayıf geleceğine işaret etmesi ise altın fiyatları için olumlu olacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum