Yatırım yapmaya başla!

Merkez’in Faiz Artırması Şirket Karlılıklarını Düşürebilir!

Analistler Merkez Bankası'nın yeni bir faiz artırımı yapması halinde, yılın ikinci yarısında şirketlerin maliyet açısından sıkıntı çekeceğini ve karlılıklarının düşeceğini belirtti.
Merkez’in Faiz Artırması Şirket Karlılıklarını Düşürebilir!

Döviz kurlarında geçtiğimiz hafta gelinen rekor seviyelerden sonra art arda yapılan müdahalelerle büyük ölçüde gerileme sağlandı. Fakat 7 Haziran’da yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak olan karar ihtimalleri kulislerde tartışılmaya devam ediliyor.

Merkez’den gelen faiz artırımı kararı TL’nin değer kazanması açısından olumlu olsa da şirket karlılıkları üzerinde olumsuz bir etken olarak dikkat çekiyor. Analistlere göre yarınki toplantıda faiz artırılması halinde, yılın ikinci yarısında şirketlerin karlılıklarında düşüş yaşanacak. Ancak seçim sonrasında ekonominin nasıl bir duruma geleceği ve şirketler üzerindeki etkileri konusunda tahminde bulunmaktan uzak duruluyor.

Enflasyonun Mayıs ayında %12,15 ile altı ayın en yüksek seviyesine çıkması, faiz artırımı beklentilerini yükseltti.

Uzmanlar döviz kurlarındaki rekor seviyelerin ve artan petrol fiyatlarının maliyetleri yükselttiğini ve şirket karlarında baskı yarattığını belirtiyor. En son yapılan 300 baz puanlık artışın ardından yılın geri kalanında ekonomide bir yavaşlama beklenirken, yeni kredi ve kredi yapılandırma tarafında da şirketlerin olumsuz şekilde etkileneceği öngörülüyor.

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli, Merkez’den 50 – 75 baz puanlık bir artış bekliyor.

Faizin yükselmesinin kredi kullananların maliyetlerinin artması anlamına geldiğini söyleyen Gümülcineli, aynı zamanda büyüme tarafında da baskılama olacağını dile getirdi. Yılın ikinci yarısında şirketlerin birçoğu için maliyet anlamında sıkıntılı bir süreç olacağını belirtti.

ICBC Yatırım Araştırma Müdürü Burak İşyar ise önümüzdeki dönemde yeni kredilerde veya TL kredi yapılandırmalarında daha yüksek faiz oranlarının söz konusu olacağını, bu artışların da büyümeyi yavaşlatarak şirketleri olumsuz anlamda etkileyeceğini söyledi.

Burak İşyar yarın yapılacak olan toplantıdan 50 -100 baz puanlık bir artış beklediğini ifade etti.

Şirket karlarını etkilemesi beklenen bir diğer faktör ise seçim olarak öne çıkıyor. Seçimden sonra ekonomiye ilişkin beklenen önlemlerin şirket karlarını baskılayacağı, yurt içi pazarda tüketimin azaltılıp, kemer sıkmaya gidileceği belirtildi. İşyar iç talepteki zayıflığın daha şimdiden başladığını söylerken, enflasyonu aşağı çekmek için alınacak önlemlerin de söz konusu talebi daha da zayıflatacağını dile getirdi.

Yılın ikinci yarısında birçok şirkette toplu sözleşme artışları ve ücret zamlarının devreye gireceği belirtildi.

İç talebin zayıf olması durumunda şirketlerin maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmama ihtimali olduğunu söyleyen İşyar, petrol ve dolar fiyatlarına da değindi. Geçen yıl 3 lira olan dolar bugün 4,60, 50 dolar olan petrol ise 76 dolar civarından işlem görüyor. Gedik Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı da; büyümedeki yavaşlamanın, kur ve faizlerdeki yüksek seviyelerin ve zayıf iç talebin şirket karlılıklarını aşağı çekeceğini düşünen analistlerden biri.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum